Pôrod je jednou z najdôležitejších a najradostnejších chvíľ v živote ženy. Je však úplne prirodzené, ak táto veľká udalosť u nastávajúcej mamičky vzbudzuje rešpekt a mierne obavy. Pomocnú ruku môže podať skúsená dula, ktorá vás celou prípravou aj pôrodom prevedie. Čo o dulách viete a čo by ste vedieť mali?

Kto je dula a čo ponúka?

Dula je odborne vyškolená, no predovšetkým empatická žena s dostatkom porozumenia, ktorá pomáha matke a jej rodine počas tehotenstva  a pôrodu, ako aj v období po narodení dieťatka. Jej služby spočívajú najmä v opore mamičky, jej mladej rodiny a v sprostredkovaní informácií. Na Slovensku je zatiaľ ťažisko práce duly predovšetkým v tehotenstve a po pôrode, no niektoré pôrodnice už s úspechom zaviedli možnosť sprevádzania žien dulou aj počas pôrodu.

Nestačí pri pôrode otecko? Nie je dula jeho náhradou?

Dula v žiadnom prípade nie je náhradou otecka a z pôrodného procesu ho nijako „nevytláča“ – práve naopak! Mnoho ľudí si totiž neuvedomuje, že aj na otecka sú pri pôrode kladené vysoké nároky. Partneri bez predošlej prípravy sú často v pôrodnici bezradní, pociťujú strach o najmilovanejšie bytosti a aj oni s radosťou uvítajú podporu. Dula vie otecka usmerniť, vie mu naznačiť, čo treba robiť, odbremení ho. Čím je muž pripravenejší, kľudnejší a uvoľnenejší, tým viac citovej podpory môže poskytnúť svojej partnerke.

„Dula sa počas pôrodu absolútne sústredí na matku a jej potreby, bez toho, aby musela riešiť zložité rozhodnutia ohľadne zdravotného stavu ako sestry a lekári. Na pôrodniciach máme mnoho skvelých odborníkov, lekárov, sestry, pôrodné asistentky… Avšak všetci majú na starosti spravidla viacero rodičiek, novorodencov, dokumentáciu. Okrem toho sú časovo obmedzovaní službami a teda, akokoľvek by chceli,  nemôžu splniť jeden z najcennejších prínosov duly – byť pri matke počas celého pôrodného procesu.“
Mgr. Ľuba Lapšanská, Slovenské duly o.z.

Nevadí zdravotníkom, že sa im dula „stará“ do práce?

Toto je pomerne častý omyl. Dula nie je zdravotnícky pracovník! Dula nenesie zodpovednosť za zdravotný stav matky, neurčuje diagnózy, nerobí lekárske rozhodnutia, nijako nezasahuje do pôrodného deja. Aby dula získala certifikát, naučí sa, okrem iného, všetko o fyziologickom pôrode aj o najbežnejších zásahoch, príp. častejších komplikáciách, aby ich vedela vysvetliť matke či partnerovi a pomohla pochopiť situáciu, prekonať strach či obavy. Duly sú pri matke na to, aby jej situáciu a odbornú reč lekárov vysvetlili „bežnou rečou“.

Dula vám neprikáže, čo máte robiť

Dula matke alebo jej partnerovi poskytne informácie, objektívne a relevantné, na základe ktorých sa môžu sami rozhodovať. Dula ani tak neradí, ako skôr pomáha hľadať alternatívy, odpovede. Absolútne rešpektuje ženu a jej želania, nevnucuje svoje názory ani riešenia. Nech už sa mamička rozhodne akokoľvek, dula neposudzuje, neodsudzuje, vždy a za každých okolností podporuje rozhodnutia ženy. Poskytuje informácie, psychicky podporuje, v období šestonedelia môže pomôcť s dojčením alebo navrhnúť pomoc pri starostlivosti o dieťatko.

Môže dula pomôcť, aj keď viem, že budem rodiť cisárskym rezom?

Dula nie je terapeut ani lekár, ale v mnohých týchto prípadoch vie mamičke fundovane pomôcť s prijatím situácie, povzbudením a psychickou podporou. Veľké výhody dulej starostlivosti by preto mali zvážiť aj ženy rodiace cisárskym rezom, veľmi mladé matky či iné „špecifické tehotenstvá“. Dula bude vašou bútľavou vŕbou a bude mať pre vás dostatok pochopenia v každej situácii.

Ako si mám nájsť dulu?

Od roku 2004 funguje organizácia Slovenské duly. Bližšie informácie o nej si prečítate na stránke www.duly.sk. Nájdete tam zoznam certifikovaných aj študujúcich dúl, ktoré majú už počas vzdelávania prax s klientkami.

( 176 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)