Stále plače? Nezúfajte

Na svete takmer nie je mamička, ktorá by sa na príchod svojho dieťatka na svet netešila. Na realitu po pôrode vás však nikto dostatočne nepripraví. Čo robiť, ak skutočnosť nezodpovedá obrazu šťastnej rodinky z časopisu, novorodeniatko celé hodiny len plače a vaše pochybnosti a zúfalstvo rastú, prichádza popôrodná depresia? Nezabúdajte, že v tom nie ste sama!

Pocity zúfalstva a nedostatočnosti alebo takzvaná popôrodná depresia v prvých týždňoch po pôrode nie sú ničím výnimočným. Ak je novorodeniatko plačlivé či málo spí, mnoho mamičiek dokonca začne pochybovať o svojej schopnosti správne sa oň postarať. Nie sú to však podložené obavy. V tomto období plnom zmien a nových výziev je základom podpora okolia a vytvorenie psychickej pohody matky, ktorá sa potom prenesie aj na dieťatko. 

Aj v prípade, že sú pre vás prvé týždne psychicky náročné, neznamená to hneď to najhoršie. Skutočnou popôrodnou depresiou trpí len 10- 20% žien. Až tri štvrtiny mamičiek, najmä prvorodičiek, si však prejdú obdobím takzvaných „baby blues“:

Baby bluesPopôrodná depresia
pocity úzkosti, zmeny nálady či plačlivosť, ktoré sa v dôsledku veľkej únavy a hormonálnych výkyvov objavujú niekoľko dní po pôrode. Ide o úplne normálny stav, ktorý v priebehu týždňa – dvoch odznie. symptómy sú podobné tzv. „normálnej“ psychóze: zmätenie, silné rozrušenie, beznádej, pocit viny, sluchové halucinácie a stavy blúznenia. Vyžaduje si odborné posúdenie a psychiatrickú liečbu.


Základom je „vyladiť sa“

Aby sa náročné obdobie čím skôr skončilo a vy ste si mohli úlohu šťastnej mamičky začať užívať naozaj naplno, vašou prvou misiou by malo byť sa s novonarodeným človiečikom ‚vyladiť‘ na spoločnú vlnu. Skúsená pediatrička Eva Beňová preto odporúča:

  • Nenechajte sa znepokojiť, ak sa vaša ratolesť nespráva podľa poučiek v knihách či nedajbože zaručených skúseností z internetových fór. Každé dieťa je jedinečné, má vlastnú povahu a potreby. Ak máte predsa pochybnosti, poraďte sa s pediatrom.
  • Šestonedelie je určené na vylaďovanie – vytváranie súhry matky a dieťaťa, kedy si matka spoznáva svoje dieťa a následne sa zbavuje strachu. Spánok a osobná spokojnosť, vyrovnanosť mamičky sú aj predpokladom správnej tvorby mlieka. Nedostatok spánku a nedostatočný príjem tekutín (ideálne čistej, nesýtenej pramenitej vody) môžu tvorbu mlieka zabrzdiť.
  • Prípadnými komplikáciami s dojčením sa nenechajte vystresovať. V prípade, že sa nepodarí rozbehnúť dojčenie ani po opakovaných pokusoch, nerobte si zbytočné výčitky, nie ste prvá ani posledná. Navyše, spokojná milujúca mamička, aj keď nedojčí, dá dieťatku oveľa viac ako nervózna, zúfalá a nešťastná.
  • Neuzatvárajte sa do seba, ak vás niečo trápi, hovorte o tom s partnerom, kamarátkami a predovšetkým – neváhajte zdôveriť sa svojmu lekárovi, ktorý vám odborne poradí.

( 62 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)