Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.
Kedy začať s príkrmami?
Všeobecný názor aj mnohých pediatrov je, že s príkrmami by sa malo začínať medzi 4. a 6. mesiacom, záleží však na individuálnom nastavení každého dieťatka – či je dojčené, či má mamička dosť mlieka, či dieťatko prospieva a rastie rodičom do krásy. Čo to však znamená?
Určite netreba hneď po polnoci ako dieťatko dovŕši 4-ty mesiac nabiehať na nový režim a ak sme mu nepredstavili tuhú stravu až do 6-teho mesiaca, ani to nie je koniec sveta. Každé dieťa je iné a niektoré schopnosti zvláda lepšie alebo inak ako jeho rovesníci. Preto by sme sa mali riadiť hlavne jeho vývojom. To, či je dieťa pripravené začať jesť aj iné jedlo ako mlieko spoznáte aj podľa nasledovných znakov:
- začínajúca schopnosť sedieť a držanie hlavy
- motorický vývoj – strata sacieho reflexu (čo znamená, že keď mu dáte jedlo na pery, tak jazyk to hneď nevytlačí von) a získanie schopnosti prehĺtať tuhú stravu
- záujem o jedenie – pozoruje vás pri jedení, naťahuje sa za jedlom, snaží sa vložiť si jedlo do úst
Nie je kam sa ponáhľať
Hlavne si treba uvedomiť, že nie je potrebné sa niekam ponáhľať. Všetko má svoj správny čas a rovnako to platí aj pre príkrmy. Kľudne teda doprajte vášmu bábätku nech sa druhý polrok svojho života zoznamuje s jedlom hravou formou a experimentuje s jednotlivými surovinami. Pokiaľ je bábätko stále kojené, alebo na umelom mlieku, prospieva a váš pediater je spokojný s jeho vývojom, tak vám takýto uvoľnenejší prístup ušetrí veľa nervov. Sú bábätka, ktoré sa rozjedia hneď a baštia jednu lyžičku kaše za druhou, iným to zas chvíľu trvá. Najlepšie je teda rešpektovať ich potreby.
Ako začať s príkrmami?
Nastal deň D a vy máte pocit, že dieťa je pripravené aj na iné jedlo. Dôkladne mu pripravíte prvú zeleninku a hneď prvé sústo skončí na zemi. Takto sa to opakuje možno aj celý týždeň. Čo robiť v takom prípade? Zabávať ho hračkami a púšťať mu videá, aby sme do neho dostali aspoň časť určeného množstva? Alebo ho radšej nechám nech sa s tou kašou zoznámi po svojom, rukami, prípadne aj celým telom, veď taká pleťová maska z mrkvy má určite nejaké pozitívne účinky. Áno, vás potom čaká upratovanie podlahy a možno aj steny a dieťa radšej strčíte aj oblečené rovno pod sprchu. Dôležité však je, že dieťa je spokojné a možno dokonca zjedlo viac ako keby ste ho kŕmili vy. Niekedy to trvá pár týždňov alebo to môže byť aj pár mesiacov, kým dieťa zistí, že ho môže zasýtiť aj niečo iné ako mliečko.
Čím začať
Ako prvé je vhodné začať zeleninou, ideálne sezónnou a lokálnou. V lete je toho na výber oveľa viac, v zime by to mala byť hlavne koreňová zelenina – mrkva, petržlen, cvikla, tekvica, zemiak, neskôr aj brokolica, karfiol, batáty a ostatné druhy. Každý druh treba podávať 3 dni, aby sa dali odpozorovať prípadné alergické reakcie. Ovocie je dobré pridávať až po zelenine, nielen kvôli sladkej chuti, veď aj taká mrkva je sladká, ale kvôli obsahu fruktózy. Postupne môžete zeleninu vzájomne kombinovať a pridávať mladé mäsko z dôveryhodného zdroja a žĺtok. A nebojte sa ak vášmu bábätku zachutí jeden druh zeleninky a bude sa ho dožadovať po celý týždeň každý deň. Je to úplne v poriadku.
Obylniny a lepok
najprv bezlepkové varianty, ako prvé môžete zaradiť pšeno, kukuricu (polenta), pohánku alebo ryžu. Ak sa rozhodnete v prvom pol roku zavádzať aj lepok, je dobré začať jemnými ovsenými vločkami, špaldou a neskôr aj ostatnými obilninami ako raž alebo ovos. Názory na zavádzanie lepku sa rôznia a rozhodnúť by ste sa mali podľa zdravotného stavu vo vašej rodine, prípadne po dohode s vaším pediatrom. Podľa výsledkov rôznych štúdii nepochybíte ani v jednom prípade.
Prirodzená chuť je mňam
Prvé príkrmy by mali byť veľmi jednoduché a neochutené, neskôr, keď už budete vo fáze rôznych kombinácii, môžete pridávať rôzne koreniny, napríklad petržlenovú vňať, mätu, bazalku, kurkumu, škoricu alebo vanilku. Tieto bylinky vedia nahradiť solenie aj v jedlách pre dospelých a deťom pritom otvoria paletu nových chutí. Neskôr vďaka tomu môžu byť odvážnejší v skúšaní nových jedál.
Ideálne je prvé jedlá pripravovať každý deň čerstvé a z kvalitných hlavne lokálnych surovín. Kupované zmesi vo fľaške sú síce praktické, avšak často môžu obsahovať aj ingrediencie, na ktoré má vaše miminko ešte čas, či už sú to náhradné sladidlá alebo konzervanty. Mnohé prisladzované ryžové kaše nielenže nemajú veľkú výživovú hodnotu, ale aj nastavia nevhodné stravovacie návyky.