Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.
Hurá na jablko
Prvým typickým ovocím v našich končinách je zvyčajne jablko. Hoci sa tvári nevinne a máte pocit, že je to úplne neškodné a to najideálnejšie, čo môžete dieťaťu dať, môže narobiť poriadnu šarapatu. Dôvodom je vysoký obsah salicylátov, látky, ktorú nájdeme v ďalšich druhoch ovocia, zeleniny, dokonca aj v káve, čaji či víne. Pri precitlivenosti na salicyláty nejde o klasickú okamžitú reakciu na prvé ochutnanie, ale o priveľké množstvo, ktoré sa do vášho drobca dostane. Tolerancia je však rôznorodá, alergia sa môže prejaviť až po veľkom množstve alebo veľmi častom jedení jabĺk. Spozorovať môžete svrbenie, vyrážky, opuchnutie tváre alebo rúk a nôh, sťažené dýchanie, kašeľ či žalúdočné kŕče.
Netreba spanikáriť
Neprepadajte panike, postačí na pár dní z jedálnička jablko úplne vyradiť. Po odznení príznakov siahnite po jabĺčku znova, no zvoľte radšej malé dávky a postupne pridávajte. Keď vaša ratolesť opuchne alebo sa jej na pokožke objavia vyrážky, spoznáte limit tolerancie. Ideálne, ak začnete kupovať odrody Golden a Red delicious, ktoré majú oproti ostatným nižší obsah salicylátov.
Na čo dať pozor
Ovocie a zelenina s vyšším obsahom salicylátov, pri ktorých by ste mali trochu zbystriť pozornosť: marhuľa, čerešňa, hrozno, ananás, slivka, melón, paradajka, broskyňa, paprika, baklažán, brokolica, cuketa, uhorka, špenát, batát.