Rozprávame sa s Mudr. Evou Beňovou, matkou a pediatričkou s 35 ročnou praxou. Ženou, ktorej láska k deťom sa stala jej napľňajúcou súčasťou.


Témy súvisiace so zdravým životným štýlom, pitným režimom, starostlivosťou o deti zapĺňajú stránky našich médií neustále. Hoci väčšina z nás nežije podľa týchto návodov, nič nám nebráni čítať ich stále dokola. Povedať stokrát povedané inak, objavovať nové informácie, konfrontovať odborníkov, prinášať pikantérie… a o to sa tu snažíme my.


Človek je tvor zásaditý. Ak teda márne hľadáte príčinu toho, prečo vás neustále bolieva hlava, alebo kam sa podela vaša energia, možno je chyba práve vo vašej osobnej hodnote pH! Mali by ste vedieť, že v ideálnom prípade náš organizmus odbúrava všetky nebezpečné kyseliny a ponecháva si len potrebné zásadité látky, ktoré sa neustále vstrebávajú. Ale keď toto nefunguje, pH v  tele sa znižuje a vzniká acidóza, teda prekyslenie organizmu. A spoluzodpovedný môže byť aj váš nevhodný pitný režim.

Čo vlastne prekyslenie znamená?

Acidóza sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože naše zdravie priamo závisí od acidobázickej rovnováhy v našom tele. Laicky povedané – prekyslenie je základom väčšiny chorôb. Zároveň to znamená, že dôkladná očista od kyselín a opätovné doplnenie minerálov sú základom každej liečby. Vedeli ste, že prekyslenie stojí za zdravotnými ťažkosťami ako sú napríklad astma, cukrovka, rôzne črevné problémy, neurologické ochorenia (depresie, duševná skleslosť), dýchacie problémy, srdcové ochorenia, osteoporóza, kožné problémy, celulitída či dokonca AIDS?

V súvislosti s našou acidobázickou rovnováhou hovoríme o hodnotách pH. Základná stupnica pH siaha od 1 (kyslé) do 14 (zásadité), pričom 7 je neutrálna hodnota. Naše telo disponuje množstvom spôsobov a ochranných mechanizmov, ktorými udržiava svoje vnútorné prostredie jemne zásadité. Keď však tieto mechanizmy zlyhajú, dochádza k problémom, ktoré často vyústia až do závažných ochorení.

Ideálna acidobázická hodnota vášho vnútorného prostredia je pH 7,4 až 7,5. Pri hodnote pH pod 7 by ste svoje telo mali odbremeniť od prebytku kyselín dodatočným prísunom zásad, či už v podobe zásaditých potravín alebo špeciálnej zásaditej zmesi, ktorú vám namiešajú v lekárňach so špeciálnym laboratóriom. Svoje vnútorné pH si odmeriate jednoducho a lacno – ráno z moču pomocou lakmusového papierika a stupnice z lekárne!

Pite zásadne zásadito!

Pravidelný a správny pitný režim v kombinácii so zdravou životosprávou vás od prekyslenia môže spoľahlivo ochrániť. Tak ako však nie je jedno čo jete, nie je ani jedno čo pijete. Ak je to možné, pite pravidelne len dobrú, čistú vodu, bez zbytočných bubliniek, lebo  aj oxid uhličitý je len kyselina, ktorú bude treba z tela následne odstrániť a bez toho predsa môžeme byť. Možno vás (ne)prekvapí, že takmer všetko, čo obvykle pijete, je kyslé. Strašiakom sú hlavne presladené nápoje ako koly, ľadové čaje a najrôznejšie iné dobroty, na ktorých si je mnoho ľudí schopných postaviť prakticky celý pitný režim. Niektoré silne sýtené nápoje majú napríklad hodnotu pH 2 a pomarančová šťava napríklad len 2,2. Alkohol má pH 3,5 a dokonca ani voda z vodovodu nemusí byť dokonale neutrálna a v niektorých oblastiach môže mať jemne kyslú hodnotu pH.  

Ak si však myslíte, že svoj pitný režim zachránite kávou, či už instantnou, zalievanou alebo espressom, tak ste tiež na veľkom omyle. Napriek svojej lahodnej chuti, je to v tomto prípade jedno veľké zlo. Okrem toho, že káva odvodňuje, zároveň aj vo veľkej miere prekysľuje telo, takže pre už prekysleného človeka sa tento nápoj stáva priam jedom. Vieme však, aké ťažké je vzdať sa obľúbenej kávy, preto si dajte ku každej šálke aspoň dva poháre vody, najlepšie zásaditej, aby ste si doplnili stratené tekutiny a pomohli svojmu telu opäť nadobudnúť rovnováhu..

Ideálne by bolo, ak by ste kávu nahradili čajom, ale len zeleným, prípadne bylinkovým, pretože ovocný a čierny čaj majú hodnoty pH často príliš nízke.

Zvláštnou kapitolou sú minerálne a pramenité vody. Všeobecne sa uznáva názor, že minerálkam s vysokým obsahom oxidu uhličitého (sýtené minerálky), by sme sa mali oblúkom vyhnúť, najmä ak chceme svoje telo zbaviť prebytočných kyselín.  Sýtené minerálky sú totiž kyslejšie a vo väčšom množstve môžu viesť k žalúdočným ťažkostiam. Aj tu však platí, že nie je minerálka ako minerálka.

Ak si chcete permanentne udržiavať priaznivé pH v tele, vyberte si minerálnu alebo pramenitú vodu s nízkym obsahom oxidu uhličitého (neperlivé) a vyšším obsahom hydrogénuhličitanov, ktoré zabezpečujú jej zásadité správanie. Stávkou na istotu sú obyčajne dojčenské vody, ktoré musia spĺňať prísne kritériá vhodnosti pre malé deti. Lucka, ktorá pre váš dobrý pocit existuje aj v „dospeláckej“ verzii a je vhodná na každodenné použitie. V neperlivej verzii má pH 7,5 aj vďaka vyššiemu podielu hydrogénuhličitanov 406 mg/l, takže priaznivo vplýva na vnútorné prostredie človeka. Dojčenské vody sú zároveň menej mineralizované a majú aj prísnejšie limity na obsah dusičnanov, takže sú vhodné na pitie počas celého dňa.

Okrem toho, zásadité vody spôsobujú pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučovanie močom, pomáhajú lepšie využiť cukor v pečeni a šetria inzulín, vďaka čomu sa často používajú aj ako doplnok pri liečbe cukrovky. Vhodné sú aj pri chorobách dýchacích ciest, zápaloch močového mechúra, žlčových kameňov či chronickom zápale žlčových ciest. A to sú už zaujímavé dôvody na to, prečo sa zamyslieť nad tým, čo budete piť, nemyslíte?

( 3 875 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)