Základom materského mlieka je voda a všetky výživné látky rozpustné vo vode, ako sú cukry, tuky, bielkoviny, minerály a vitamíny. Dojčenie je preto pre malé dieťatko abecedou života a tou najlepšou výživou, ktorá počas prvých šiestich mesiacov uhasí jeho hlad aj smäd.
V období dojčenia by ste však aj vy ako mamička mali urobiť niekoľko zmien. Zabudnite na to, čo ste jedli v tehotenstve, teraz je čas vytvárať novorodeniatku chutné mliečko zo základných potravín. Pozor si treba dať najmä na konzervačné látky a nevhodné potraviny, ktoré matka prijíma v potrave a ktoré sa následne môžu dostať do materského mlieka.
Čierne pivo na tvorbu mlieka? Mýtus!
Zabudnite na vineu, čierne pivo či rôzne aromatické bylinné čaje. Majú vraj spoľahlivo podporiť laktáciu, no v skutočnosti vám do organizmu dopravujú množstvo látok, ktoré v materskom mlieku nemajú miesto.
„Mnohým problémom – s dojčením, aj so psychikou – môžete predísť dobrou životosprávou. Kľúčový je najmä pitný režim. Základom vášho denného príjmu tekutín by mala byť nesýtená a nízko mineralizovaná pramenitá voda, ideálne dojčenská.“
MUDr. Eva Beňová
Životospráva dojčiacej mamičky:
- Vypite za pohár dojčenskej vody počas každého dojčenia alebo krátko po ňom. Pravidelný pitný režim pomáha pri naštartovaní a udržaní tvorby mlieka, ale aj pri problémoch so zápchou, zadržiavaním vody v organizme, bolestiach hlavy či problémoch s tlakom.
- Dbajte na dostatočný prísun bielkovín, vyvážených tukov s prísunom omega3 mastných kyselín a vitamínov.
- Alkohol a cigarety by mali byť tabu, neodporúča sa ani kofeín, korenistá, aromatická strava či jedlá, ktoré nadúvajú. Pozor si dávajte aj na príjem veľkého množstva konzervačných látok.
- Pridajte prechádzky na čerstvom vzduchu a nebojte sa dieťatko občas zveriť rodine a urobiť si čas len na seba. Psychická pohoda priaznivo vplýva aj na tvorbu mlieka, no predovšetkým platí odveká rovnica: len šťastná matka = šťastné dieťa!