Rozprávame sa s Mudr. Evou Beňovou, matkou a pediatričkou s 35 ročnou praxou. Ženou, ktorej láska k deťom sa stala jej napľňajúcou súčasťou.


„V súčasnosti majú všetky matky STRACH a nemajú ČAS. Stále však platí zákon, že všetko dokonalé je jednoduché a ide to samo. Otázkou ostáva len to, ako na to?!“

Ste žena, ktorej prešlo rukami za roky praxe nespočetné množstvo novorodencov, denne sa stretávate s novým životom a sprevádzate ho na počiatočnej ceste. Zmenilo vás to ako človeka, pozeráte sa na život inak ako keď ste začínali?

Na začiatku bolo nadšenie, radosť z nových úspechov, ale aj smútok z ťažkých diagnóz malých detí. Počas celej svojej praxe som sa snažila vyhodnotiť, čo funguje a čo nie. Myslím, že pod zdravie našich detí sa podpisujú aj zmeny v spoločnosti a tie nie sú vždy správne. Ja sa snažím riadiť zákonmi prírody, malý človiečik má tieto zákony v sebe dané prirodzene. Na nás je len, aby sme sa ich snažili rozvíjať. Preto sa musíme stále učiť. Je to nekonečný príbeh.

„U malých detí sa smäd prejavuje suchou plienkou, červenou ryhou na hornej pere, bielym jazykom, zachrípnutým plačom, lesklými očami a suchou stolicou.“

Stretávajú sa dnešné mamičky s inými problémami ako generácie pred nimi? Majú to dnešné mladé mamy ťažšie alebo ľahšie ako v minulosti?

Veľakrát si spomeniem na svoje staré mamy. Prežili dve svetové vojny a vedeli navariť z ničoho. Spomínam na časy, keď všetky ženy nosili sukne a chlapi mali svaly z fyzickej práce. Z generácie na generáciu si odovzdávali cenné rady. Dnes nám často chýbajú ich fígle a zdravý sedliacky rozum. Každých desať rokov sa zavedie niečo nové, aby sa to následne zasa zakázalo.

Pitný režim je dôležitý

Zaznamenali ste počas vašej pediatrickej praxe, že sa aj v pitnom režime malých detí presadzovali nejaké trendy?

Pred tridsiatimi rokmi to bolo mlieko. Podávalo sa po každom jedle, v jasliach, v materských škôlkach a školách. Potom prišlo obdobie granulovaných čajov a 100 % džúsov. V súčasnosti sa všetci snažia učiť deti piť čistú vodu. Stále tvrdím, že pitný režim u detí je dôležitý, ale rodičia musia začať hlavne od seba.

Pitný režim u bábätiek

Čo by ste poradili mamičkám pri pitnom režime bábätiek? Je postačujúce materské alebo umelé mlieko? Od akého veku je potrebné dodávať deťom tekutiny aj inou formou? Čím je najlepšie začať?

V súhre dobrého šestonedelia, ktoré trvá šesť týždňov, niekedy aj šesť mesiacov, vzniká dokonalé materské mlieko, ktoré nevie nikto nahradiť. Ak sa matka trápi, alebo je zdravotne, či psychicky vyčerpaná, sú tu výborné umelé mlieka. Chybou je, že sa mamičky často neporadia so svojím pediatrom. Pitný režim treba začať podporovať pri prvých príkrmoch, pri prerezávaní zúbkov a v horúcom lete. Stále platí, že by to mala byť vlažná čistá, pramenitá voda. Pri horúčkach, hnačkách, po zvracaní ju treba dieťaťu podať aj nasilu lyžičkou, striekačkou či slamkou.

Na čo sa vás najčastejšie v ambulancii pýtajú mamičky ohľadne pitného režimu detí?

Často sa stretávam s otázkou koľko tekutín by malo dieťa vypiť a v akom čase. Moje rady sú, aby deti pili hneď od rána. Odporúčam ešte na lôžku ponúknuť dieťaťu malý pohárik vlažnej vody, potom po návšteve záchoda a pred odchodom z domu. Takto vypije dieťa 450 ml vody. Piť by malo celé dopoludnie, v škole každú prestávku.

Ako zistíme, že je dieťa smädné?

 Ako mamička spozná, že dieťa je smädné? Aký je zdravý prísun tekutín pre dojčatá a batoľatá? Ktoré tekutiny sú pre dojčatá a batoľatá najvhodnejšie?

Najlepšou tekutinou pre všetky deti je čistá, pramenitá, vlažná voda. Odporúčam dlho varené príkrmy, ktoré sú šťavnaté. Zakazujem mixovať stravu, len pasírovať cez riedke sitko alebo vyšľahať vidličkou.

Vaše deti sú už veľké – ako ste svoje materstvo prežívali vy? Boli ste tou ustráchanou mamou čo stresuje alebo ste si to naopak užili a vychutnali každý moment?

Najhoršie bolo, že som bola aj detskou lekárkou. Všetci mi závideli, že to všetko viem a nič ma nemôže zaskočiť. Opak bol však pravdou. Aj mne sa potvrdilo, že dôležitá je prax a skúsenosť. Potom si už môže každá mamička svoje tehotenstvo a materstvo vychutnať a vychovať krásne a zdravé dieťa.

( 194 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)