Leto je ako stvorené na oddych. Zrelaxovať by ste však mali nielen svoju myseľ, ale aj telo. Pretože ak si nedáte pozor a necháte sa v dovolenkovej atmosfére zlákať záplavou dobrôt, nemusí to skončiť vždy štastne. Preto aj tu platí – „easy“, teda ľahko a najmä zdravo.

Ak ste sa pred letom snažili svoju postavu pripraviť na plavkovú sezónu hodinami v posilňovni a prísnou diétou a teraz bezhlavo maškrtíte, robíte svojmu telu medvediu službu.

V lete pritom máte k dispozícii celý rad lahodných pochúťok, ktoré sú navyše zdravé – stačí len vedieť, kde hľadať:

  • Využite dostupnosť množstva čerstvých plodov a surovín, ktoré vám dodajú všetky potrebné vitamíny a živiny. Váš jedálny lístok by mal byť ľahučký ako pierko – to znamená množstvo čerstvej zeleniny, ovocia, chudé mäso, cereálie a ľahkých mliečnych výrobkov. Naopak, vyhýbajte sa všetkému s vysokým obsahom tuku, cukru a umelých prísad. V rozpálenom lete totiž konzumáciou ťažkých jedál ohrozujete nielen svoju postavu, ale zbytočne zaťažujete aj celý organizmus.
  • Jesť sa snažte pravidelne a v menších porciách, nie nárazovo. Veľké vyváranie si nechajte na Vianoce, v lete stavte na čerstvosť a rýchle, ľahké pochúťky. Čas, ktorý ušetríte v kuchyni, potom strávte relaxujúc niekde pri bazéne! Nezabudnite však kontrolovať svoj maškrtný jazyk. Keby ste vedeli, koľko kalórií skrýva zmrzlina či miešané nápoje, zakrútila by sa vám hlava!
  • Letnou nástrahou však nie je len sladké. Spomeňte si len na kopu mastných langošov a hranoliek s „tatarkou“, ktoré sa každý deň predajú na kúpaliskách. Nepreháňajte to ani s údeninami na rodinných grilovačkách.
  • Nie nadarmo sa navyše hovorí, že hlad je iba zamaskovaný smäd. Význam zvýšeného príjmu tekutín v horúcom letnom počasí snáď netreba zdôrazňovať, no nezabúdajte, že pohárom vody môžete zahnať nielen smäd, ale aj dotieravú túžbu po „niečom pod zub“. Maškrtný hlad z nudy, ktorý vás zvádza predstavami lahodnej zmrzliny a iných nezdravých dobrôt jednoducho utopte prísunom tekutín, ktoré vaše telo v lete beztak neprestajne potrebuje. 

„Dospelý človek by mal v letných horúčavách denne vypiť aj viac ako 3 litre tekutín, v závislosti od fyzickej aktivity,“ hovorí MUDr. Eva Beňová zdôrazňujúc, že fľaša vody by v lete mala byť nerozlučným spoločníkom každého človeka. Odborníci pritom ako najprirodzenejší nápoj odporúčajú čistú pramenitú vodu s nižším obsahom minerálov. Lucka je vďaka svojej optimálnej mineralizácii a mierne zásaditému pH ideálnym základom pitného režimu nielen pre malé deti, ale aj dospelých.

Užívajte si teda letnú pohodičku, no myslite pritom aj na svoje telo. Nech ste na konci prázdnin zrelaxovaní a bohatší o nové zážitky či letné lásky, ale nie zbytočné kilá navyše!

( 56 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)