Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.


Dieťa si už počas tehotenstva vytvára banku chutí z jedál, ktoré konzumujete vy a ktoré sa k nemu dostávajú cez placentu. Neskôr cez materské mlieko. Ale až pri zavádzaní nemliečnej stravy má možnosť ochutnať široké spektrum rôznych chutí. Prvé príkrmy by, samozrejme, mali byť jednoduché a neochutené, veď každá zelenina či ovocie majú svoju špecifickú chuť. Až neskôr, zhruba po desiatom mesiaci, keď už budete vo fáze rôznych kombinácií, môžete pridávať všakovaké koreniny a bylinky, napríklad petržlenovú vňať, mätu, bazalku, kurkumu, škoricu alebo vanilku. Tieto bylinky nahradia solenie vo vašich jedlách a deťom zas otvoria paletu nových možností. Neskôr vďaka tomu môžu byť odvážnejšie v skúšaní nových a neznámych jedál. Pokojne popustite uzdu fantázii a ochuťte pokrm ďalšími bylinkami, ako napríklad tymian, rozmarín, koriander, bazalka, materina dúška, ligurček, šalvia, kôpor, majorán, pamajorán, pažítka či žerucha. Pri zavádzaní zeleniny, z ktorej nafukuje, si zas môžete pomôcť koreninami ako bobkový list, saturejka, rasca alebo fenikel. Pokiaľ obľubujete exotické korenie, do detského jedla ho pridajte až po prvom roku.  

Kde nakupovať?

Detský jedálniček môže byť teda pestrý a bohatý na rôzne bylinky, chute môžete krásne doladiť a vyvážiť, prepojiť. Natíska sa však otázka, kde bylinky a koreniny kupovať. Tak ako pri ovocí a zelenine, aj pri bylinkách je najlepšie obrátiť sa na lokálnych pestovateľov alebo ešte lepšie nasadiť si svoje vlastné do kvetináčov. Aspoň máte istotu, v akej zemine rastlinky vyrastajú a čo všetko sa do nich až do zberu dostane. Drobná rada pre škoricu – pátrajte na etikete po označení cejlónska. V opačnom prípade môžete namiesto kvalitnej škorice naďabiť na navoňanú kôru.

(Ne)sladiť?

Vyhnite sa používaniu akýchkoľvek sladidiel, napríklad v kašiach a jogurtoch. Prisladzované kaše nielenže nemajú veľkú výživovú hodnotu, ale aj nastavia nevhodné stravovacie návyky. Ak chcete pripraviť sladký koláč, použite zrelší banán alebo jablkové či hruškové pyré.

Bylinkové čaje

Pri kupovaní byliniek sa isto stretnete aj s rôznymi rastlinkami vhodnými na prípravu čajov. Do troch rokov by mali deti piť najmä čistú vodu, čaje zvoľte radšej len pri ochoreniach. Napríklad pri problémoch s kolikami dieťatku uľavíte čajom z fenikla, anízu, rasce alebo medovky, ktorá krásne upokojí aj celý nervový systém. Pri kolikách pomôžu aj kamilky, ktoré využijete určite aj pri hnačke, plynatosti či bolesti zubov. Aj mäta má priaznivé účinky pri kolike, dokáže však aj znížiť teplotu. Na vypotenie sa sú výborné lipa a baza, bazové kvety vďaka antivírusovým účinkom pomôžu aj pri chrípke. Tu, ako aj pri ďalších vírusoch, bolestiach hrdla, zapálených mandliach či dokonca laryngitíde siahnite po šalvii a tymiane. Sladké drievko zase uľahčí vykašliavanie hlienov.

Zázvor a deti

Obľúbený pri prechladnutí a chrípke je aj zázvor. Zohrieva organizmus, preto je vhodný aj pri sopľoch a hlienoch či plných dutinách. Slabší odvar môžu deti od zhruba 8. mesiaca, ale len v prípade potreby. U mladších detí je vhodnejšie, keď mama pije veľa zázvorového čaju a cez materské mlieko dostáva dieťa to, čo potrebuje. Okrem zázvoru je vhodná aj voda z ryže alebo slzovky.

Každá bylinka a vňať má svoju špecifickú chuť a účinky. Všetky však majú vysoký obsah vitamínu C, antioxidantov a chlorofylu. Pri pravidelnej konzumácii majú priaznivé účinky na funkciu pečene, pôsobia ak prevencia rakovinových ochorení a majú antiseptické účinky.

( 3 710 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)