Rozprávame sa s Mudr. Evou Beňovou, matkou a pediatričkou s 35 ročnou praxou. Ženou, ktorej láska k deťom sa stala jej napľňajúcou súčasťou.


Zdravie našich detí je to najcennejšie, čo máme. Ich telíčka obsahujú takmer o tretinu viac vody než dospelý organizmus, dostatočný a správny prísun tekutín je teda pre správny vývin a šťastný úsmev vášho dieťatka nesmierne dôležitý. Dokonalá a stopercentne prírodná čistota dojčenskej vody Lucka spolu s jej vyváženým minerálnym zložením je preň to pravé.

Už od prastarých mám vieme, že voda pre bábätko musí prejsť varom. Nezáleží na tom, či je určená na prípravu dojčenskej stravy alebo priamo na pitie pre staršie dojčiatko, prevarením citlivé telíčko dieťatka chránime pred prípadnými nežiaducimi látkami a mikroorganizmami, ktoré sa v nej môžu nachádzať. Je však potrebné prevárať aj balenú dojčenskú vodu? Odpoveď je dvojaká – áno aj nie. Záleží na tom, či je dojčenská voda dosýtená aj oxidom uhličitým. Ak áno (napríklad ako Lucka dojčenská voda klasik jemne perlivá s modrou etiketou), je potrebné pred použitím CO2 z vody varom odstrániť. Bábätku nikdy nedávajte perlivú vodu, bublinky by mohli vyvolať zvracanie. Pokiaľ však kupujete dojčenskú vodu úplne nesýtenú (ako Lucka dojčenská voda úplne neperlivá s ružovou etiketou), môžete ju dieťatku bez obáv ponúknuť aj bez tepelnej úpravy. Aby totiž voda mohla používať označenie dojčenská, musí už na zdroji spĺňať veľmi prísne normy, vďaka ktorým je pre bábätko vhodná už od prvého dňa života.

Prevarte, ale iba krátko

Pridlhému preváraniu a s ním spojenému vyparovaniu vody sa vyhnite. Nielenže tým o vodu zbytočne prichádzate, ale paradoxne v nej tak môžete zvýšiť koncentráciu niektorých látok – v prípade vody z vodovodu aj nebezpečných dusičnanov. Ak preto nechávate vodu zovrieť dlhšie, zabráňte úniku pary aspoň pokrievkou.

“Chvíľka, ktorú prevareniu vody venujete, určite stojí za minimalizáciu prípadného rizika a zdravie vášho bábätka. Ak chcete mať dobrý pocit, pokojne prevarte aj dojčenskú vodu, ktorej kvalita si to bezpodmienečne nevyžaduje. Ideálne tiež je, ak máte na preváranie vody pre bábätko vyhradený špeciálny hrniec, ktorý nepoužívate na nič iné.”
odporúča pediatrička s 35-ročnou praxou

Povlaku sa nebojte

Po prevarení vody (aj dojčenskej) si na jej hladine niekedy môžete všimnúť biely mikrofilm. Nemusíte však mať obavy, sú to iba vyzrážané minerály, predovšetkým pre rast a vývin veľmi dôležitý vápnik a horčík. Sú prejavom tvrdosti vody a čím dlhšie sa voda prevára, tým viac minerálov sa na povrchu vyzráža. Tento mikrofilm je zdravotne úplne nezávadný, ak vám však esteticky prekáža, môžete ho precediť cez jemné sitko alebo handričku. Nemusíte tiež mať obavy – prevarením sa z vody vápnik a horčík nevyzráža úplne, vaše dieťatko teda stále dostane aj minerálne látky, ktoré potrebuje. Ak zvolíte dojčenskú vodu Lucka, môžete sa vďaka presnému rozboru zloženia spoľahnúť na ich optimálne množstvo, ako aj na nízky obsah dusičnanov, sodíka či v prípade neperlivej verzie aj prospešné mierne zásadité pH.

( 14 189 zobrazení celkovo, 7 dnešných zobrazení)