Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.


Strašiak menom alergia

Alergia – neustále skloňované slovo na sociálnych sieťach, mamičkovských fórach, v ordináciách aj na ihriskách. Staré generácie si často ťukajú na čelo a pohoršene krútia hlavami, ako to tie dnešné mamy s rizikami alergií preháňajú. Niet sa však mamám prečo čudovať, alergie sa zaradili do rebríčka civilizačných chorôb a zrejme z neho tak skoro nevypadnú. Názory odborníkov i laickej verejnosti sa rôznia. Príliš veľa informácií a rád vás môže skôr zneistieť, ako správne nasmerovať. Dôležité je nájsť zdravú strednú cestu a riadiť sa intuíciou a prípadnými problémami s alergiami v rodine. Vy samy najlepšie viete, ako vaše dieťatko reaguje a čo potrebuje. Lepšie to nevie ani suseda, ani svokra.

(bez)lepkové obylniny

Lepok – áno či nie?

Nie je potrebné lepok vylúčiť zo stravy len pre istotu. Pokiaľ v rodine lepok bez problémov tolerujete, pravdepodobne ho bude tolerovať aj váš potomok. Okrem toho, niektoré štúdie poukazujú na fakt, že odďaľovaním zavádzania lepku sa neznižuje riziko vzniku celiakie, iba sa oddialia prejavy a príznaky alergie. Čiže skôr alebo neskôr na to aj tak prídete.

Vyskúšajte obylniny, ktoré neobsahujú lepok

Ak sa rozhodnete predsa len s lepkom počkať, začnite v prvom roku dieťa zoznamovať s obilninami cez bezlepkové varianty. Dnes je už bežne dostupné pšeno, polenta, pohánka, amarant. Pridať môžete aj ryžu. Ak sa rozhodnete pre lepok už v prvom polroku, tak skúste jemné ovsené vločky, špaldu a po prvom roku pridajte raž.

Mlieko a mliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky

Okrem obilnín sú veľmi diskutovanou témou aj mliečne výrobky. Prvé zoznamovanie drobca s mliečnymi výrobkami však odštartujte až po desiatom mesiaci. Stačí postupovať po malých krôčikoch. Začnite acidofilným mliekom alebo bielym jogurtom. Ak chcete jogurt niečím ozvláštniť, nekupujte ochutené jogurty, majú zbytočne veľa cukru. Dieťatko bude spokojné, aj keď mu do bielej nudnej jogurtovej hmoty prihodíte zopár farebných kúskov ovocia alebo domácu výživu bez cukru. Neskôr vyskúšajte kvalitné tvrdé syry, ako napríklad pecorino či parmezán. Po roku môžete zaradiť aj tvaroh.

Múúú vs mééé

Ak sa obávate zavádzania kravského mlieka, začnite s výrobkami z kozieho mlieka. Sú vhodnejšie ako z kravského kvôli ľahšej stráviteľnosti mliečnej bielkoviny, zloženiu tukových častíc a nespôsobujú alergiu v takej miere.

Ovocie a zelenina

S čím začať?

Z ovocia ako prvé skúšajte jablko, hrušku, broskyňu, slivku, hrozno, banán, záleží na sezóne. Jahody a ananás zaraďte do jedálnička až po prvých narodeninách, neskôr pridajte aj citrusy.

Pri zelenine môžete začať mrkvou, potom pridať zemiak, batát, petržlen, karfiol, cuketu, tekvicu, kaleráb aj pór. Neskôr môžete paletu zeleniny rozšíriť aj o ďalšie nové chute. Opatrne však so špenátom a cviklou pre vyšší obsah kyseliny šťaveľovej, ako aj so zeleninou, ktorá zvyčajne nafukuje, tam sa vyvarujte prílišnému kombinovaniu druhov ako brokolica, karfiol, kaleráb, kel či zelené fazuľky. 

Hlavne pokoj

Samozrejme, alergia sa nemusí prejaviť vôbec. Netreba sa obávať ponúkať dieťatku nové chute a štruktúry, ktoré rôzne druhy potravín skrývajú. Postačí, keď jedným očkom budete sledovať, čo na to hovorí nielen samotné dieťa, ale aj jeho organizmus.

( 404 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)