Anetta Vaculíková je ambasádorkou šéfkuchára Jamieho Olivera a jeho celosvetového projektu Food Revolution Day, ktorého zámerom je zlepšenie stravovania detí. Má odpovede pre každého moderného človeka na tému zdravého stravovania. Vytrvalo posúva hranice a mení zabehnutú rutinu zlozvykov. V prvom rade však ide sama príkladom.


„Vzdelávať ľudí je základ. Stačí dodržiavať pár základných princípov, všetko v kuchyni a na tanieri sa tým zmení: používať zdravé a lokálne suroviny, ktoré nás napĺňajú energiou a živinami, nahradiť rafinovaný cukor kvalitnými prírodnými sladidlami, vymeniť bielu múku za celozrnnú, mäso a vajíčka kupovať z lokálnych fariem a čítať etikety – na všetkom, čo si kúpime v supermarkete.“


Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.


„Šírenie myšlienky zdravého životného štýlu ma uspokojuje a ženie dopredu. Som odborným garantom toho, že naše jedlá sú nutrične vyvážené a bohaté na živiny a minerály. Na klinike už riešime a liečime problémy, v FOODKÚT sa im snažíme predchádzať a to je oveľa dôležitejšie. Pomáham tiež budúcim maminám, ktoré môžu ovplyvniť zdravie svojich detí ešte pred pôrodom.“

S akými problémami sa na Slovensku najčastejšie stretávaš u detí?

Eva: Ekzém a alergie. U dospelých sú to už tráviace ťažkosti, ktoré v mnohých prípadoch nevedia ani lekári  zaradiť. Som abso-lútne presvedčená o tom, že sa tomu dá predísť správnou stravou.

Tie princípy neznejú vôbec nejako zložito, napriek tomu väčšina populácie robí generačne tie isté chyby. Prečo?

Anetta: Nikto nás neučil a neučí ani dnešné deti, že strava musí byť vyvážená. Osveta je takmer nulová. Ľudia nemajú radi zmeny. Zahusťovanie, kúpená bagetka na desiatu, vyprážanie, používanie rafinovaného cukru a bielej múky  – to všetko sú u nás zvyky, ktoré sú naozaj železnou košeľou.

Eva: Napríklad – bezmäsitý deň neznamená parené buchty alebo dukátové buchtičky. Zdravých a nutrične bohatých alternatív je neúrekom, len sa treba zamyslieť a byť otvorený novým veciam. 

Jamie Oliver začal bojovať proti školskému stravovaniu v Anglicku. Zistil, že deti v škôlkach a školách nevedia ako vyzerá kaleráb alebo cvikla. Ako je to u nás? S čím sa najviac boria predškolské a školské stravovacie zariadenia?

Anetta: Deti sú často zvyknuté na polotovary a nekvalitné desiate, olovranty. Na obed – zahustené omáčky, vyprážaný rezeň a k tomu len dvadsať minút času. Ich strava je jednotvárna a mdlá. Pijú sladené nápoje, čistá voda im nechutí. My pri príprave akéhokoľvek jedla používame tie najlepšie suroviny a kvalitnú vodu. 

Eva: Deti vo všeobecnosti odmietajú zeleninu. Napríklad brokolicu a cviklu a rodičia ich k tomu veľmi nevedú. Nedeje sa to ani v školách, ani v domácnostiach. Človek vidí fialovú farbu a trasie ho. Vždy zdôrazňujem potrebu dodržiavania pitného režimu, podobne ako to, že by sme nemali jesť v strese, za pochodu či v krátkej obedovej prestávke. 

Zdravotné problémy vznikajú z nevedomosti

 Anetta: „Sama som toho príkladom… až keď som sa začala starať o to, čo jem a ako to na mňa pôsobí, začal sa mi zlepšovať zdravotný stav. Mojou osobnou ambíciou je, aby sa čo najviac ľudí a detí vyhlo podobným problémom, lebo sa to dá. Aj predtým, než je neskoro. Navyše, v mojej práci som sa našla. Je tam moje srdce, vedomosti, zanietenie.”

Obe ste naznačili dôležitosť pitného režimu. Ako vnímate dodržiavanie pitného režimu v živote detí – v školách, škôlkach a akú s tým máte skúsenosť?

Eva: U nás ešte stále prevláda rafinovaným cukrom osladený čaj – v škôlkach a automaty so sladenými nápojmi – v školách. Pomohlo by ak by rodičia začali od seba. Mamy musia v prvom rade samé zdravo jesť a piť veľa čistej vody. Má tie najblahodarnejšie účinky na náš organizmus. Deti to potom radi opakujú.

Anetta: Zatiaľ sa stretávame s akousi lenivosťou rodičov. Keď sa dieťa vzpiera zelenine alebo čistej vode, oni sa podvolia podľa pravidla: nechceš, nevadí, nedáš si. Takto deti naozaj zeleninu jesť a vodu piť nebudú…

Vzdelávanie je základ

 Eva: „Informácií je veľmi veľa, snažíme sa naše vedomosti posúvať ďalej čo najjednoduchším spôsobom. Telo sa práve stravou dostáva alebo vracia do rovnováhy a odmení sa nám tým, že dobre funguje. Veríme, že osvetou a vzdelávaním môžeme ozdraviť rodiny, školy, celé generácie.”

Všetko, čo hovoríte znie až priveľmi jednoducho…

Eva a Anetta: Ono to aj jednoduché je. Čerstvá zelenina, lokálne a sezónne potraviny, eliminácia polotovarov, výmena bieleho chleba za kváskový… dodať telu čo najviac ľahko stráviteľných potravín a veľa nenahraditeľnej vody.

Ste ambasádorkami Jamieho Olivera, kto okrem neho je vašim vzorom?

Anetta a Eva: Asi sa zhodneme, že vzorov máme veľa. Ale skláňame klobúk pred každou maminou, ktorá dáva svojim deťom to najlepšie, čo môže a sama si dopraje – zdravú stravu, pohyb, posedí si pri obede. Sú to drobnosti, ktoré znamenajú veľa.

( 139 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)