Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.


V prvom roku života naozaj nie je nevyhnutné, aby ste používali kvantá cukru a sladké jedlá. Ak chcete ponúknuť nejaké keksíky či koláčiky, radšej si ich napečte doma, ako keby ste mali kupovať keksíky so siahodlhým zoznamom ingrediencií či iné maškrty plné glukózovo-fruktózového sirupu, hydrogenizovaného tuku či iných „dobrôt”. 

V kašiach a jogurtoch sa vyhnite používaniu akýchkoľvek sladidiel. Prisladzované kaše nielenže nemajú žiadnu pridanú výživovú hodnotu, ale aj nastavia nevhodné stravovacie návyky. Radšej do nich pridajte čerstvé ovocie. Veď aj kyslá chuť je chuť a možno budete prekvapení, ak začne práve vaše dieťa kyslé potraviny vyhľadávať. 

Ani pri pečení to netreba príliš preháňať so sladidlami. Skúste radšej pripraviť koláč, kde použijete zrelý banán, prípadne jablkové či hruškové pyré. Sú určité typy koláčov, kde sa takéto náhrady veľmi neuchytia a jednoducho treba použiť obyčajný alebo trstinový cukor. V takomto prípade je oveľa dôležitejšie množstvo ako druh sladidla. Z našej skúsenosti vieme, že na plech bežnej veľkosti vám vystačí iba 70 – 100 g cukru. Ak ho doplníte ovocím, tak si nikto ani nevšimne, že je ten koláč inakší. 

Každá z nás má doma rôzne zásoby sladidiel a u nás sa často objavujú práve tieto:

• jačmenný alebo iný obilný slad,

• cukor z kokosových kvetov,

• trstinový cukor,

• med,

• datľový sirup alebo datle.

( 220 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)