Odmietanie jedla, alebo nechuť dieťaťa jesť dokáže mamičky občas poriadne vyľakať.  Je totiž pravda, že nechutenstvo môže byť signálom ochorení, alebo nejakých začínajúcich problémov. Treba však vedieť, že nechuť do jedla sa môže objaviť aj u celkom zdravých detí. Zvyčajne vtedy ide o nesprávne vyváženú stravu, alebo chybné stravovacie návyky.

Mnohé tieto chyby majú pritom pôvod už v ranom detstve a môžu byť aj následkom nesprávnej výchovy. Starostlivé mamičky sa napríklad mylne domnievajú, že oproti dojčenskému veku ich batoľatá zrazu málo priberajú na váhe, a preto im začnú stravu prilepšovať. Na desiatu im namiesto ovocia dajú praženicu, o dve hodiny neskôr plnotučný jogurt a už zakrátko ich nútia jesť obed. Nečudo, že drobcovi sa potom obedovať vôbec nechce.

Veľký problém s jedením môže nastať aj v období, keď sa dieťa ešte len začne prikrmovať. Mnohé batoľatá po materskom mlieku odmietajú jesť čokoľvek iné, prípadne prijímajú len niektoré potraviny. Vtedy treba vydržať a byť trpezlivý. U väčších detí môže byť ale dôvodom k nechutenstvu aj stresujúce, nevyrovnané prostredie, v ktorom žijú. Práve na toto je nutné zamerať svoju pozornosť, ak dieťa trpí nechutenstvom dlhodobo. Ak je podozrenie, že jadro problému je práve v psychike, nie je na škodu prijať pomoc psychológa.

Svojho drobca však k slabému jedeniu môžete dohnať aj vy, ak nedbáte na jeho životosprávu. Kameňom úrazu sú napríklad sladené nápoje, sýtené aj nesýtené, ktoré deti tak milujú a ktoré aj rodičia často používajú napríklad ako odmenu za to, že dieťa poslúcha. Bohužiaľ si však neuvedomujú, že v 1 dcl sladeného nápoja sa skrývajú 2 – 3 kocky cukru. Naopak rôzne koly, ľadové čaje a sladené vody neobsahujú takmer žiadne živiny ani vitamíny. Majú len veľa farbiacich a konzervačných látok („éčiek“), umelé arómy a množstvo prázdnych kalórií, ktoré navyše v kombinácii s bublinkami navodia falošný pocit sýtosti. Dieťa potom úplne prirodzene nie je hladné a odmieta jesť.

Sladké nápoje navyše ani neuhasia smäd, len dodajú rýchlu cukrovú energiu. Nemôžete potom čakať od dieťaťa, ktoré vypilo pred obedom kalorickú bombu v podobe sladeného nápoja alebo džúsu,  že poslušne zje čo pred neho postavíte a tíško zaspí. Cukry, ktoré vypilo, mu to nedovolia. Ak ho však nútite, bude takéto dieťa vzdorovité a často aj agresívne, pretože nevie, čo s nahromadenou energiou. Toto sa v najhoršom prípade zopakuje niekoľkokrát a dieťa si vytvorí stereotyp, teda návyk správania sa.

Až 75 percent rodičov nechá dieťa, aby si vybralo svoje pitie samo – no a to neomylne siahne po niečom farebnom a sladučkom. Sýtené limonády si podľa prieskumov pravidelne dopraje takmer štvrtina detí. Pritom najprirodzenejším nápojom, a teda aj najvhodnejším nápojom (nielen) pre detský organizmus je neochutená voda. Nespôsobuje deťom zubný kaz, nevedie k detskej obezite či cukrovke a nemusíme sa ani báť, že po nej dieťa nezje obed.

Najvhodnejšie je zvoliť si dojčenskú vodu, prispôsobenú detskému organizmu, ktorý sa vyvíja a je citlivejší na príjem rôznych cudzích látok. Najobľúbenejšia na slovenskom trhu je dojčenská voda Lucka. Mamičky ju preferujú najmä pre znížený obsah minerálov a dusičnanov, na druhej strane dôležité minerály ako vápnik a horčík sú v nej dostatočne zastúpené. Vápnik pomáha pri zdravom vývoji zubov a kostí, horčík pôsobí priaznivo na nervovú sústavu.  Lucka teda nielen pomáha dodržiavať pitný režim, ale dodáva detskému telíčku aj látky, ktoré potrebuje.

Mnohé mamičky však bojujú s tým,  že deťom  voda nechutí. Najlepšie preto je, čo najdlhšie ich v detstve od sladených vôd chrániť, zbytočne im nepridávať cukor do čaju a podobne. Čím neskôr sa dieťa stretne so sladenými nápojmi, tým lepšie. Nebude tak zvyknuté na atraktívne sladké chute nápojov a chuť vody sa mu bude zdať prirodzená. Ak aj napriek  snahe rodičov dieťatko vodu odmieta, je vhodné pripravovať mu čerstvé  ovocné alebo zeleninové šťavy alebo podávať 100 % džúsy. Najlepšie je riediť ich dojčenskou vodou minimálne v pomere 1:1 (u menších detí dokonca v pomere 3 diely vody a 1 diel šťavy).

Nezabúdajte, že dieťa by malo mať pravidelný prísun tekutín. Nárazové pitie veľkého množstva vody nie je zdravé. Najlepšie je podávať dieťaťu vodu v pravidelných intervaloch a s  pitným režimom začať hneď ráno. Pohár vody naštartuje metabolické procesy v tele, vzpruží orgány a vyplaví z organizmu škodlivé látky. Vhodné je taktiež piť medzi hlavnými jedlami dňa, avšak nie bezprostredne pred jedlom. Tekutina totiž nachvíľu zaplní žalúdok a dieťa potom nezje toľko, koľko potrebuje. 

( 545 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)