Katarína Bieliková je klinická psychologička, ktorá sa venuje dospelým, ale predovšetkým deťom a dospievajúcim. Okrem klinickej psychodiagnostiky sa zameriava aj na terapiu detí a pubescentov s poruchami správania, poruchami príjmu potravy (obezita, bulímia a anorexia) a náprave ich dôsledkov.


„Zdravie dieťaťa je už od narodenia v rukách rodičov. V dnešnej dobe sa stále častejšie stretávame s civilizačnými ochoreniami, ktoré postihujú v značnej miere práve deti. O tom ako sa venovať prevencii a naučiť sa vhodným životosprávnym návykom, hovorí psychologička Katarína Bieliková.“

Katarína Bieliková je klinická psychologička, ktorá sa venuje dospelým, ale predovšetkým deťom a dospievajúcim. Okrem klinickej psychodiagnostiky sa zameriava aj na terapiu detí a pubescentov s poruchami správania, poruchami príjmu potravy (obezita, bulímia a anorexia) a náprave ich dôsledkov.

„Na dojčenskej vode oceňujem nielen jej vysokú kvalitu, ale najmä dlhoročnú snahu najznámejšej značky oslovovať a vzdelávať rodičov k tomu, aby svoje deti viedli k zdravým návykom a budovali im odmalička základy pitného režimu tak, ako má ideálne vyzerať.“

Existuje pravidlo na dobrý štart do života pokiaľ ide o stravu?

Keď rozširujeme aj paletu jedál a nápojov, vzniká prvý zlozvyk. Deťom sladené nápoje chutia, je to nové. Mamičky berú sladené nápoje bez konzervantov, no prehliadnu, že majú lehotu trvanlivosti mesiace. To bez umelých prídavných látok nie je možné a so sacharidmi v ďalších jedlách ľahko prekročíme dennú dávku. Prebytok energie musí dieťa minúť, je podráždené. Neochutenou vodou znížime príjem sacharidov a umelých dochucovadiel. Najprirodzenejším a najzdravším nápojom je neochutená voda. Uhasí smäd a prospieva.

Nesprávne stravovacie návyky

 Aké problémy z nesprávnych stravovacích návykov riešite často?

Prichádzajú deti s primárne neurologickým problémom (nezrelosť nervovej sústavy). Vysoký energetický príjem stav zhoršuje. Nadváha i obezita spôsobujú psychické ťažkosti, pocity menejcennosti, nízku sebadôveru a ďalšie komplikácie. Pri terapii upravujeme stravovacie návyky, pitný režim a pohyb.

Ovplyvňuje strava matky aj vývoj dieťaťa alebo to prichádza až po ukončení dojčenia?

V tehotenstve má žena mať dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín, tukov i sacharidov. Stravovacie návyky dieťaťa sa však utvárajú po narodení. Začína úloha rodičov – výchova vlastným príkladom. Súčasťou terapie je aj úprava stravovacích návykov rodiny. Menšie dieťa ochotnejšie opakuje po rodičoch.

Čo ak deti chcú sladenú vodu a čistá im nechutí?

Začnite od seba. Tým učíme deti. Hrou či príbehom ich presvedčme, aby zjedli brokolicu a zapili čistou vodou. V prvom rade jeme očami. Veľa produktov láka farebnými obrázkami. Mnohé však skrývajú veľa cukru. V hravom obale ale už nájdete aj neochutenú vodu a dieťa nemusí piť nápoj, v ktorom je neuveriteľných 12 lyžičiek cukru v 2 dcl.

Nástrahy sladených nápojov

Kritickým obdobím je škôlka. Vytvárajú sa nové návyky. Ako sa vyvarovať napríklad nástrahám sladených čajov?

Ak v tomto veku dáte dieťaťu voľbu neochuteného alebo ochuteného nápoja, zvolia ochutený. Je to detská zvedavosť. Nie je dobré, ak si dieťa zvykne piť sladený nápoj na uhasenie smädu. Ak pribalíte fľašku neochutenej vody, pridáte motivačnú rozprávku, nechá sa namotivovať aj na neochutenú. Ak má osvojené pitie neochutenej vody, bude ju piť aj počas dňa. Umožnime mu však skúsiť aj ochutené nápoje v malom množstve, aby nesiahalo z trucu po iných nápojoch než je čistá voda.

Čo s tým, že k torte  na detskej oslave dáme deťom aj ochutený sladený nápoj?

Zo sladených nápojov treba urobiť niečo, čo sa pije len pri mimoriadnych príležitostiach. Je však rozumné na stôl položiť aj fľašu s nesladenou vodou. Vyzdobte ju mašličkami, pridajte pár kvapiek citrónu. To je výborná alternatíva k ochuteným nápojom. Trh ponúka aj neochutenú vodu v príťažlivom balení s filmovými hrdinami.

Aké sú najjednoduchšie princípy, podľa ktorých by sme sa mali správať?

Učme deti zdravo žiť a zaveďme doma zdravý prístup. Napríklad spoločnú večeru zo zdravých ingrediencií. Aj počas víkendov ukážme čo jesť a čo piť. Chutnú grilovačku zapime nápojmi, ktoré dieťaťu prospejú a budú súčasťou príjemnej atmosféry.

Čo by malo byť základom životosprávy?

„Domáca strava. Vieme, čo jeme. Máme pod kontrolou cukor a ingrediencie. Čerstvé ovocie a zeleninu, z ktorých môžeme pripraviť nápoj, či smoothie. Z kvalitnej pramenitej vody pridaním chutného ovocia urobíme úžasný nápoj, ktorý deťom prospeje a zároveň ich naučí aj zdravo myslieť.“

A o to ide.

( 132 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)