MUDr. Gabriela Miškejeová je pediatrička s viac ako 40-ročnou praxou.


„Deti ešte nevedia povedať, že ich trápi smäd. Takisto nedokážu posúdiť, aká tekutina je pre ne najlepšia. Je preto úlohou rodičov postarať sa, aby ich deti pili pravidelne a čo najzdravšie – teda pramenitú vodu. Dojčenská voda je práve príkladom takejto ideálnej tekutiny a mňa vždy veľmi teší, keď ju rodičov vidím ponúkať svojim deťom namiesto rôznych nezdravých sladkých nápojov.“


Ako často by malo dieťa piť?

Voda pomáha telo priebežne očisťovať a udržovať v kondícii, aj deťom ju preto musíme podávať pravidelne. Orientačne odporúčam riadiť sa pravidlom, že dieťa by malo v podstate každú hodinu okrem spánku vypiť 50 ml tekutín. Optimálne hodnoty pre jednotlivé vekové kategórie detí je možné vyhľadať v tabuľkách.

Kedy zvýšiť prísun tekutín?

 Kedy je potrebné prísun tekutín môjmu dieťatku zvýšiť?

Potreba vody vo všeobecnosti stúpa najmä pri zvýšenej pohybovej aktivite alebo v horúcom počasí. V letných dňoch, pri zvýšenej pohybovej aktivite, či pri pobyte v prostredí, kde je nízka vlhkosť vzduchu by malo dieťa vypiť dvoj- či dokonca až trojnásobné množstvo odporúčaných tekutín. Nezabúdajte tiež zvýšiť prísun tekutín pri hnačkových ochoreniach alebo horúčkovitých stavoch.

( 386 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)