Nedajte sa oklamať tým, že v chladnom období vás prirodzene smädí menej ako v lete. Vplyvom sychravého a studeného počasia je síce subjektívny pocit smädu menší, no nároky organizmu na prísun tekutín sa nemenia. Dostatočný a správne zvolený pitný režim je aj kľúčom k odolnosti proti chorobám.
Vaše telo na svoje fungovanie aj na jeseň a v zime spotrebuje vyše dvoch litrov vody denne. Dospelý človek by mal preto v závislosti od fyzickej aktivity každý deň prijať niečo medzi 20 – 40 ml tekutín na kilogram svojej hmotnosti, malé deti až 50 ml, keďže podiel vody v ich telíčkach je vyšší. Zvýšenému náporu je navyše v tomto typickom chrípkovom období vystavený imunitný systém.
„Aby telo dokázalo úspešne odolávať mrazom a chorobám, tekutiny nutne potrebuje. Vírusy a baktérie v zimnom období útočia na sliznice dýchacích ciest, ktoré sú vysušené pobytom v prekúrených miestnostiach. Ich dostatočná hydratácia je preto v rámci prevencie veľmi dôležitá, a pozor treba dávať najmä na pravidelný pitný režim detí, ktoré v zápale hry svoj vlastný smäd často ignorujú“, vysvetľuje skúsená pediatrička MUDr. Eva Beňová .
V zime sa častejšie k slovu dostávajú teplé nápoje. V rámci pitného režimu by ste však ich výberu mali venovať pozornosť. Zvoľte slabšie nesladené čaje a pri pití si dajte pozor, aby neboli príliš horúce. Mohli by vám totiž popáliť sliznice a uľahčiť tak prístup vírusom. Káva a silné čierne a zelené čaje sa však pre svoje dehydratačné účinky do pitného režimu nepočítajú, rovnako ani mlieko, ktoré sa považuje skôr za potravinu.
„Na tradičné zimné nápoje ako punč, grog, či varené víno si treba dávať pozor, pretože alkohol v nich nám v studenom počasí môže urobiť medvediu službu. Síce príjemne zahreje, no tekutiny organizmu skôr odoberá“,varuje MUDr. Beňová.
Tiež upozorňuje, že na zvýšenú spotrebu tekutín v organizme by sme mali myslieť aj na lyžovačke či pri iných zimných športoch. Pri športových aktivitách navyše telo stráca nielen vodu, ale aj dôležité látky a stopové prvky. Ideálna je preto na pitie pramenitá voda s obsahom minerálov, ktorá vám ich pomôže doplniť.
Prírodné pramenité vody s nižšou mineralizáciou navyše odborníci v zime, rovnako ako v lete, odporúčajú ako najlepší základ pitného režimu. Na celodenné pitie sa hodia pramenité vody s obsahom rozpustených látok okolo 150 – 400 mg/l, vynikajúcou voľbou pre deti aj dospelých sú napríklad dojčenské vody, pretože musia spĺňať obzvlášť prísne kritériá kvality a na rozdiel od bežných perlivých vôd vaše telo pri pravidelnej konzumácii nezaťažia prekysľovaním ani nadbytkom minerálov. Okrem optimálneho pomeru dôležitých minerálov je vhodné sledovať aj nízky obsah škodlivého sodíka a pre telo prospešné mierne zásadité pH.
Náš tip: Pitný režim si môžete spestriť aj ľahko ochutenými vodami, vyberte si však také, ktoré neobsahujú umelé farbivá a v ideálnom prípade cukor nahrádzajú zdravšou fruktózou ako napr. ochutené vody Lucka v piatich zaujímavých príchutiach.