O chodení, spánku a reálnych očakávaniach po 1. roku života
Rozprávame sa s MUDr. Denisou Jaššovou.
MUDr. Denisa Jaššová je detská lekárka, a zároveň mama dvoch malých chlapcov, ktorá sa okrem práce na detskom a novorodeneckom oddelení zapája aj do šírenia osvety ohľadom detských chorôb. Niekoľko rokov aktívne odpovedala na otázky rodičov v online poradni (viac než 10 000 zodpovedaných otázok), čo ju neskôr inšpirovala aj na založenie instagramového profilu @pediatricka_denjas. Práve na Instagrame zaznamenala vysoký dopyt po informáciách od novodobých rodičov ohľadom zdravia a starostlivosti o deti. A vďaka tomu vznikli jej knihy Zdravé dieťa a (ne)Zdravé dieťa, ktoré si môžete zakúpiť TU mojedieta.eu.

Prvý rok dieťatka je za vami – všetci gratulujú a s gratuláciami prichádzajú aj tieto otázky: „Už chodí?“, „Spí už celú noc?“ A vy možno začnete pochybovať o tom ako to máte, a ako by „ste mali mať“. Poďte si prečítať, že všetko je úplne v poriadku.
🚶Chôdza nie je súťaž
📌 Fakt: Za normálny začiatok samostatnej chôdze sa považuje vek od 10. do 18. mesiaca (podľa starších zdrojov do 15. mesiaca). Niektoré deti urobia prvé kroky na oslave svojich prvých narodenín, iné si dajú ešte pár mesiacov čas – a to je úplne fyziologické.
Ak dieťatko kvalitne štvornožkuje, stavia sa pri nábytku, posúva sa popri ňom, posilňuje si celé telo a učí sa rovnováhe. Prílišné urýchľovanie chôdze mu môže skôr uškodiť.
✅ Podporujte: bezpečný priestor na pohyb, veľa času na zemi, chôdza naboso
❌ Čo nie: neurýchľujte tento proces, deťom nedávajte pomôcky ako chodítko, pavúk a nevoďte ich chôdzou za ruky – používanie týchto pomôcok bolo prehodnotené a neodporúča sa, kým dieťa nezvládne chôdzu samo
🔎 Máte pochybnosti? Navštívte detského fyzioterapeuta, ktorý skontroluje vývoj dieťatka.
🌙 Spánok po prvom roku
Veľa rodičov si po prvých narodeninách myslí (alebo dúfa), že už nastal čas, aby ich dieťatko prespálo celé noci. Veď toľko ľudí v okolí to tak má. Pravda je však neúprosná:
Väčšina detí sa aj po roku pravidelne budí. A nie je to chyba vo vedení dieťatka či nebodaj vo vašej výchove.
Prečo sa dieťatko aj po roku pravidelne budí?
- 🌡 Rast zubov a s tým spojený diskomfort v noci
- 🧠 Psychomotorické míľniky – rôzne nové zručnosti ako chôdza, reč súvisí s intenzívnym dozrievaním nervovej sústavy. Mozog dieťaťa v tomto období „trénuje“ nové schopnosti aj počas spánku, čo môže viesť k častejšiemu budeniu alebo nepokojnému spánku.
- 💔 Separačná úzkosť – dieťa si oveľa viac uvedomuje, že nie ste pri ňom a budeniami sa v tom potrebuje uistiť
- 🫶 Potreba kontaktu – dieťatko chce cítiť, že ste pri ňom
- 🍼 Hlad alebo smäd – tieto prirodzené potreby môžu mať deti stále aj v noci hoci cez deň jedia už plnohodnotne
🔄 Podľa štúdií väčšina detí začne spávať celú noc medzi 2. až 4. rokom.
✨ Niektoré deti vás budú občas potrebovať ešte aj neskôr – a je to normálne. Život je plný dynamických zmien a dieťa na ne občas veľmi citlivo reaguje práve v noci.

➡️ Pomerne častým dôvodom, že dieťa sa bude budiť aj v neskoršom veku sú nočné desy. Sú typické tým, že pár hodín po uspatí začne plakať až kričať, má pri tom zatvorené oči, môže mať agresívne prejavy (hádže sebou, kope nohami) a bežnou komunikáciou ho neviete prebudiť z tohto stavu. Ráno si dieťa na túto epizódu nepamätá. Typické sú nočné desy pre deti v batolivom a školskom období pri väčších stresových vypätiach dieťaťa, zmenách či ako reakcia na skokový vývoj dieťaťa. Nakoľko dieťa je poväčšine nezobuditeľné, najvhodnejšie, čo môžete urobiť, je zabrániť potenciálnemu úrazu.čí sa tým sústrediť, ukludniť aj regulovať svoje emócie. Skôr či neskôr si vašu pozornosť opäť vypýta.
❤️ Čo môžete urobiť pre pokojný a konzistentný spánok?
- Snažte sa dieťatku udržiavať pravidelný režim a rutinu.
- Vynechajte obrazovky, hlasnú stimuláciu a ťažké jedlá pred spaním
- Pred spánkom zvoľte pokojné rituály – kúpeľ, masáž, rozprávka, svetielko na noc.
- V noci reagujte s láskou, ale pokojne a predvídateľne. Prestriedajte sa s partnerom pri starostlivosti o dieťatko.
- Nečakajte dokonalosť – očakávajte zmeny
💬 Záver pre rodičov
Prvý rok je dynamický a plný zmien. Ak ste si na niečo v spánku zvykli, často sa to o chvíľu zmení.
Aj keď je druhý rok o niečo stabilnejší, určite nebude nudný.
🧸 Nechajte svoje dieťa rásť vlastným tempom.V chodení, spánku aj vo vývoji. Nie je cieľom, aby všetko zvládalo hneď – ale aby sa cítilo bezpečne, milované a prijímané.

Užitočné rady a zaujímavé informácie nájdete
aj v knihe od pani MUDr. Jaššovej,ktoré si môžete zakúpiť TU:
https://www.mojedieta.eu/