🔎 Zvedavosť rastie, mama sa vzďaľuje – ČO S TÝM?

Rozprávame sa s MUDr. Denisou Jaššovou.
MUDr. Denisa Jaššová je detská lekárka, a zároveň mama dvoch malých chlapcov, ktorá sa okrem práce na detskom a novorodeneckom oddelení zapája aj do šírenia osvety ohľadom detských chorôb. Niekoľko rokov aktívne odpovedala na otázky rodičov v online poradni (viac než 10 000 zodpovedaných otázok), čo ju neskôr inšpirovala aj na založenie instagramového profilu @pediatricka_denjas. Práve na Instagrame zaznamenala vysoký dopyt po informáciách od novodobých rodičov ohľadom zdravia a starostlivosti o deti. A vďaka tomu vznikli jej knihy Zdravé dieťa a (ne)Zdravé dieťa, ktoré si môžete zakúpiť TU mojedieta.eu.


V tomto období je už z vášho malého bábätka skôr malý objaviteľ – lezie, vstáva, posúva sa, skúma okolie a naberá odvahu sa vzďaľovať. Psychomotorické zručnosti pribúdajú doslova zo dňa na deň. Učí sa nielen fyzicky, ale aj emočne. A práve toto obdobie je typické tým, že si dieťatko uvedomí, že ono a mama nie sú jedno. A to, že jeho milovaná a vždy prítomná mama sa „vie stratiť“.


Ach tá separačná úzkosť…

Separačná úzkosť je normálnou súčasťou vývoja. Dieťa začína chápať, že mama nie je jeho súčasťou, a zároveň ešte nerozumie, že sa vždy vráti. Preto plače, keď sa stratíte z dohľadu. Je to znakom silného puta – nie problém. 

Začína sa objavovať okolo 8. mesiaca a môže trvať rôzne dlho. Najvýraznejšia je okolo 13. – 15. mesiaca. Pozitívna vedomosť je, že je to „zasa len obdobie“, ktoré netrvá večne. 

Deti, ktoré doteraz zvládali pobyt s inými členmi rodiny, opatrovateľkami či starými rodičmi bez problémov, môžu v tomto čase reagovať úzkostnejšie. Môžu reagovať plačom a byť viac bojazlivé bez vašej prítomnosti. Intenzita separačnej úzkosti je individuálna – niektoré deti ju prejavia len mierne, iné môžu srdcervúco plakať pri každom vašom odchode.

💡Čo pomáha?

  • Hrajte sa na schovávačku – pomáha deťom pochopiť, že čo zmizne, sa aj vráti.
  • Hovorte, aj keď nie ste v miestnosti – hlas upokojuje.
  • Krátke rozlúčky bez zbytočného naťahovania sú lepšie ako dlhé lúčenie. Neodchádzajte však potajomky, vždy to dieťaťu oznámte a nezabudnite dodať to najdôležitejšie: „mama sa vždy k tebe vráti.“
  • Zabezpečte známu a dôvernú osobu – aj keď dieťa plače, ak ho nechávate s niekým, komu dôveruje, rýchlejšie sa upokojí.

✨ Pamätajte: Aj keď sa cítite ako „prilepená“, práve teraz vás dieťa potrebuje najviac. To, čo mu dáte dnes – blízkosť, istotu, dôveru – si ponesie celý život.


Samostatnosť a sebaregulácia

Dieťatko zároveň podporujte v samostatnosti – nech skúma, skúša, lezie, stúpa. Buďte nablízku, ale netlačte. Dieťa potrebuje cítiť bezpečie aj slobodu. 

Rovnako dôležité ako spoločná hra je aj čas pre seba. Ak sa dieťa hrá sústredene samo – pozoruje predmet, cmúľa štítok alebo skúma topánočku – nezasahujte. Učí sa tým sústrediť, ukludniť aj regulovať svoje emócie. Skôr či neskôr si vašu pozornosť opäť vypýta.


Užitočné rady a zaujímavé informácie nájdete
aj v knihe od pani MUDr. Jaššovej,ktoré si môžete zakúpiť TU:
https://www.mojedieta.eu/

( 24 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)