Byť mamou je ako byť kráľovnou. Na jednej strane to znamená obdiv a postavenie, na druhej strane je ako kráľovná neustále na očiach a musí riešiť krízové situácie tam, kde ostatní členovia rodiny ani nezistili, aká dôležitá a vážna bola situácia.

Povedzme si otvorene. Byť mamou nie je ľahké napriek tomu, že to je také krásne. Často v rýchlom víre každodenného života nevnímame skutočnú realitu. Večer zaspávame od únavy a ráno vstávame s hlavou plnou povinností.

A zrazu, z ničoho nič, je tu ešte nový stav. Všetci sme v izolácii a všetko, čo bolo roztrúsené v čase a v priestore, sa skoncentrovalo do jedného bodu. Do vášho bytu, medzi štyri steny. Hustota je viac ako citeľná a všetko, čo sa predtým mohlo stratiť v priestore a rozplynúť v čase, je tu zrazu pred nami, tvárou v tvár. My sa tomu pozeráme do očí, cítime to na koži a každá jedna nervová bunka cíti tlak.

Hlava plná otázok básnického charakteru, ktoré nečakajú na odpoveď.
„To ako mám teraz stíhať, byť gazdiná, upratovačka, opatrovateľka, zamestnankyňa, kupujúca, ešte aj učiteľka?
A kde je priestor na vybehanie detí, hranie sa s nimi, keď im musím navariť a oprať?
A to mám pracovať pre zamestnávateľa po večeroch? Mám si znovu naštudovať školské učivo, aby som ho vedela školákovi aj vysvetliť?

Pred vami obraz nudiace sa deti… a vy? A vy s adrenalínom vojnového pilota rozhodnutá, že to celé dobojujete, aj keby vás to malo stáť život. Blahoželáme všetkým, ktoré sa v tomto opise nenašli. Pre nás ostatné sme pripravili pár možnosti na rozptýlenie.

Nie, nevieme za vás zvládnuť váš celodenný režim, ale vieme aspoň malou kvapkou spestriť váš deň s deťmi.

Pripravili sme pre vás pár prospešných bodov na zmiernenie preťaženia:

Mama je najdôležitejší člen rodiny

Zachráňte najskôr seba. Závisí na vás chod celej rodiny, a preto nie je čas na zbytočné hrdinstvá. Urobte všetko preto, aby ste sa dostali do najlepšieho stavu, aký ste schopná v domácich podmienkach dosiahnuť.

Ponúkame pár prospešných bodov na zmiernenie preťaženia:

  • Vyhoďte z denného režimu všetky činnosti, ktoré nie sú nevyhnutné na prežitie. Nie, tričká nemusia byť teraz ožehlené. Nie, deti nemusia mať tri druhy jedla na výber. Nie, dokonca ani každá ponožka nemusí mať svoj pár. Akákoľvek činnosť, hoci aj rutinná, je stratou energie, ktorú keď patrične nedobijete, bude príčinou vášho preťaženia. Áno, my ženy chceme mať veci perfektne upratané a poukladané. Je však čas prehodnotiť, či treba strácať energiu práve takouto činnosťou a následne mať málo energie na emočný nával vášho dieťaťa.
  • Zaraďte do denného režimu pravidelné prechádzky s deťmi, ideálne v prírode. Je veľmi ťažké udržať deti medzi 4 stenami a dosiahnuť ich pokoj, sú stvorené na pohyb a karanténa je v rozpore s ich nastavením. Nájdite miesto, na ktorom ich mimo ostatných ľudí môžete pustiť vybehať sa po priestore tak, aby ste im aspoň hodinu nemuseli nič zakazovať. Špinavé oblečenie je malá daň za to, že získate priestor, aby ste mohli vypnúť aj vy.
  • Zaraďte do denného režimu svoj vlastný priestor. Určite si jasné hranice so všetkým obyvateľmi vášho domova. Je dôležité, aby všetci vedeli, od koľkej do koľkej ste kuchárka, od koľkej do koľkej ste učiteľka, a od koľkej do koľkej ste človek, živá bytosť, a nie perpetuum mobile. Je dôležité, aby ste si to uvedomili hlavne vy sama. Nie ste nerozbitná ani perpetuum mobile, a preto s láskou oznámte svojim deťom, babičkám aj oteckom, že od 14.30 do 16.30 pre nich nie ste k dispozícii. Dopredu naplánujte deťom činnosť, ktorú po skončení vášho času pre seba skontrolujete a odmeníte jej plnenie.
  • Nie ste sudca ani obhajca, nemusíte vyriešiť každý konflikt rodinných príslušníkov ani detí.
  • Uvedomte si, že konfliktami sa deti učia sociálnym hraniciam, preto ich nechajte, aby si súrodenecké konflikty vyriešili samy. Samozrejme, nie v prípade, že by si mali fyzicky ublížiť alebo že by jeden bol neustále v presile nad druhým. Je dobré vytvoriť si rodinnú radu, ktorá sa bude zaoberať právami všetkých členov. Na tento účel môžete zasadať napríklad raz mesačne a dovtedy spisovať body na prerokovanie :)) Veď ste kráľovná, je na vás, kedy budete úradovať.
  • Jasne stanovte čas na spoločnú hru detí s vami. Deti túžia po kontakte s vami. V prípade, že sa im nedostáva pozornosť, posilňujú činnosti, ktorými si vašu pozornosť vydobyjú. Je lepšie vymedziť si pre ne intenzívnu hodinu – dve za deň. Zapojte sa vtedy do ich sveta a fantázií, aby ste naplnili ich dopyt po vašej pozornosti. Pozor, deti cítia, keď ste myšlienkami niekde inde. Pokúste sa využiť tento priestor na to, aby ste z hlavy vypustili myšlienky týkajúce sa povinností či práce, a aby ste boli plnohodnotne v úlohe… napríklad Frozen 🙂 Užijete si česanie v dcérinom fiktívnom kaderníctve alebo deti požiadate o masáž a vyhlásite ich pracovníkov v masérskom salóne 🙂
  • Upratujte a varte s deťmi. Možno sa podarilo čiastočne vychovať našu generáciu tak, že domáce práce a varenie sú „za trest“. Možno sa my mamy pri tom netvárime úplne šťastne… Pravdou však je, že keď deti pomáhajú napríklad s varením, majú k nemu odrazu iný vzťah. Nielen ako k činnosti, ale aj k samotnému jedlu. Naučte svoje deti šúpať zeleninu a iné ľahké práce, ktoré budete môcť po pár rokoch zužitkovať – dieťa sa bude vedieť samo o seba postarať. Predchádzajúce generácie našich prababiek a praprababiek nemali čas hrať sa s deťmi, deti s nimi však absolvovali všetku starostlivosť o domácnosť. Každé dieťatko vie byť užitočné, ak sa mu správne vysvetlí, že to je dobré pre všetkých členov rodiny. Nech sa páči, návod, ako si spolu s deťmi vyskúšať jeden z receptov Lucky. Ďalšie recepty a rady odborníčok nájdete tu.
  • Rešpektujte svoje tempo, svoju únavu a svoje možnosti. V týchto dňoch často cítime svoje limity. Veľmi presne viete povedať, kedy ste unavená, kedy je toho na vás veľa. Vždy, keď narazíte na tieto signály nekomfortu, je dôležité spomaliť a zastaviť sa, aj keď sa vás bude snažiť váš rozum presvedčiť, že je ešte množstvo vecí, ktoré musíte urobiť. Verte nám, nemusíte. Potrebujete oddych, aby ste aj nasledujúci deň mohli pre svoje ratolesti fungovať. Na spestrenie času s deťmi vám ponúkame zábavky, hry a ťaháky, ktoré nájdete na našej stránke www.lucka.sk/detsky-kutik.
( 128 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)