Rozprávame sa s MDDr. Žanetou Spišákovou zo Spišskej Novej Vsi.


Vznik zubného kazu je výsledkom interakcie mikrobiálnej flóry plaku a sacharidov, ktoré sa nachádzajú v strave. Tvoria sa kyseliny, ktoré spôsobia demineralizáciu skloviny a následne zubný kaz. Najlepšou prevenciu pred vznikom zubného kazu je dôkladná hygiena ústnej dutiny. Taktiež je dôležité zníženie príjmu sacharidov v strave (obmedziť príjem sladkostí a sladených nápojov). Pitie nesýtenej a nesladenej (neochutenej) vody má okrem iných zdravotných benefitov aj pozitívny vplyv na zdravie zúbkov našich detí. Pitím čistej neochutenej vody alebo žuvaním žuvačky bez cukru podporíme aj tvorbu sliny, ktorá má obrovský význam pri rozpúšťaní a odstraňovaní sacharidov z ústnej dutiny. Slina dokáže neutralizovať kyseliny, ktoré sú produkované baktériami plaku, a tak pomáha pri remineralizácii tvrdých zubných tkanív.


Niekoľko rád pre zdravé zúbky:

1. Preventívna prehliadka

Pravidelná preventívna prehliadka v zubnej ambulancii 2x ročne (odporúča sa prvá preventívna prehliadka už do prvého roku veku dieťaťa).

2. Ústna hygiena

Dôkladná hygiena ústnej dutiny (ráno a večer). Po dôkladnom večernom čistení zubov už nejesť a piť len čistú vodu alebo nesladený čaj. Odporúča sa, aby rodič dočisťoval zúbky do 12. roku veku dieťaťa. Tvrdé zubné tkanivá posilní zubná pasta s obsahom fluoridov. Fluoridy hrajú dôležitú úlohu v prevencii zubného kazu, pretože pomáhajú opätovnému dodaniu minerálov do zubnej skloviny, a tak chránia zuby pred zubným kazom.

3. Cukor

Obmedziť príjem sladkostí a sladených nápojov. Nápoje a ovocné šťavy s obsahom sacharidov podávať deťom len k hlavnému jedlu. V priebehu dňa (po jedle) je vhodné vypláchnuť ústa čistou vodou. Dieťa čím skôr naučiť piť z pohára. Najlepšou voľbou na uhasenie smädu v priebehu dňa je nesýtená a neochutená čistá voda, detská minerálna voda alebo nesladený čaj.

4. Baktérie

Dbať na to, aby dospelí neoblizovali lyžičku a cumlík dieťaťa. Môže tým dôjsť k prenosu baktérií, ktoré spôsobujú zubný kaz a parodontitídu.

5. Zubár

Dieťa nestrašiť návštevou zubára a vŕtaním zúbkov.

( 400 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)