Mnohým z nás sa lepia kalórie na telo už len pri pohľade na nejakú maškrtu. Často jediné riešenie, ktoré nám napadne, je mučenie sa odopieraním si jedla. A tak sa snažíme vyhýbať všetkým cukrom, ako sa len dá, vydržíme so zaťatými nechtami aj zubami zopár dní, aby sme skončili s výčitkami svedomia o polnoci s hlavou v chladničke. To sme celé my, ženy! Unavené a stále skúšajúce svoje hranice, koľko ešte vydržíme zvládnuť. A niekedy stačí menej, ako od seba očakávame, ale dôsledne. Vyskúšajte pár našich postrehov, možno sú to tie, čo nasmerujú práve vás.

1) CUKRY NIE SÚ ÚHLAVNÝ NEPRIATEĽ

Po prvé si treba uvedomiť, že cukry nie sú naši nepriatelia, cukry potrebujeme k životu a správnemu fungovaniu organizmu. Po druhé je potrebné vedieť, ktoré cukry prinášajú telu energiu a ktoré prázdne kalórie.

3) BUĎTE DÔSLEDNÉ

Udržiavať sa vo forme neznamená len strážiť si to, čo pijeme. Dôležité je aj to, ako často a v akých intervaloch. Nečakajte až do pocitu smädu, vtedy už býva neskoro. Pite v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Najdôležitejší je pohár vody hneď ráno na prázdny žalúdok. Nestačí byť len rozhodnutá, dôležité je byť dôsledná, či už pri cvičení, alebo zdravých životných návykoch. Radšej 10 minút denne, ale pravidelne, ako raz za pol roka hodina vo fitku.

4) DO NÁKUPNÉHO VOZÍKA PATRÍ ZDRAVIE

Okrem pitného režimu treba strážiť aj príjem potravín. Nestačí z nášho menu vylúčiť len nezdravé sladkosti plné bieleho cukru, konzervantov či iných umelých prísad. Nebezpečná pre našu figúru i zdravie je biela múka. Ideálne je úplne ju z nášho taniera vylúčiť a nahradiť celozrnnými variantmi alebo rôznymi náhradami v podobe pohánkovej, mandľovej, gaštanovej, makovej či amarantovej múky. V dnešnej dobe máme, našťastie, pestrý výber a svoje zdravie si naozaj môžeme vyskladať pri tvorbe nákupného zoznamu.

5) POZOR NA ÚNAVU

Neutešujte sa, že keksíky a čokoláda sú pre vás tie pravé potraviny, keď si ich vaše telo o desiatej večer pri televízii vypýtalo. Áno, máte počúvať svoj vnútorný hlas, ale nie každý. Váš mozog sa len rozhodol, že vašu únavu z celého dňa vyrieši rýchlym príjmom cukrov, a určite ho v ten moment nezaujíma vaša tuková zásoba 🙂 Je to signál, že máte relaxovať akýmkoľvek iným spôsobom, než podľahnúť jedlu. Radšej sa choďte poprechádzať na čerstvý vzduch, ako siahnuť po rýchlom, avšak nie úplne ideálnom riešení, najmä ak vás zaujíma aj vaše telo.

6) STE DÔLEŽITÁ, TAK SA O SEBA STARAJTE

Ste to, čo jete a pijete. A tak všetko, čo prijmete, má mať rovnakú hodnotu ako vaše zdravie. Netreba zabúdať na výdatnú dávku zeleniny, najlepšie v surovom stave.

7) EXPERIMENTUJTE A HRAJTE SA

Zdravý životný štýl môže byť veľmi osviežujúci, ak zvolíte správny a vyvážený prístup. Experimentujte a vneste do stereotypu nové veci. V súčasnosti je veľmi trendy raw kuchyňa, ktorá mnohých odrádza pre surový stav jedla. Nie je to úplne tak, jedlo sa môže tepelne upravovať, avšak pri teplote maximálne 40 stupňov Celzia. To už neznie tak zle. Pokiaľ nie ste v zdravších spôsoboch prípravy jedla a stravovania príliš doma, stačí okúsiť niektorú z mnohých vegetariánsky, vegánskych či raw kuchýň. Jedlo a pitie nemusí byť rutina a nuda.

8) NEUTEŠUJTE SA, ŽE SA DOSŤ HÝBETE

Domáce práce a starostlivosť o dieťa síce unavia, ale nie je to dosť na odbúravanie tukov. Aj keby ste sa živili výhradne korienkami a lesnými plodmi, akékoľvek prijaté kalórie treba nejako spáliť. Naozaj nefunguje žiaden zázračný liek, diéta či tukožravý pokrm bez toho, aby ste trošku pohli zadkom a nejaké tie tukové bunky spálili pohybom. Stačí 20 minút 4-krát do týždňa a prvé výsledky sa čochvíľa dostavia. Neutekajte hneď do fitka s ročnou permanentkou. Beh okolo domu, zumba či joga v obývačke na úvod úplne postačí. Alebo naše Lucka cviky, ktoré nájdete na tejto stránke 🙂

9) NEZABÚDAJTE, ŽE DIEŤA VÁS POZORUJE

Uvedomte si, že svoje stravovacie návyky a vzťah k pohybu dieťa kopíruje a dávate mu svojím konaním základ zdravia. Ak vás vidí, ako sa aktívnemu pohybu bránite, zrejme so športom samo od seba nezačne. Lásku k zdraviu mu vštepujete vy, rodičia, svojím vlastným správaním. Tak hor sa na zmenu životného štýlu 🙂

10) MYSLITE NA SEBA, ZASLÚŽITE SI TO

Ste veľmi dôležitá, veď ste matka. A to je úžasný status, pre ktorý sa oplatí zamyslieť sa nad tým, ako vykročíte zo zabehnutého kruhu – domáce práce, pranie, varenie, upratovanie, plienky, úlohy – a zas dokola to isté. Ak si nevyčleníte vo vami zabehnutom režime jasný priestor pre seba, pre svoj duševný odpočinok, telesný pohyb a čerstvý vzduch, únava a stres sa na vás podpíšu. Nepodceňujte to, aj keď máte pocit, že všetko zvládnete, nebojte sa požiadať o pomoc a venujte sa sebe. Aj keď sa vám zdá, že do plného časového harmonogramu sa jednoducho nedá vtesnať priestor pre samú seba, tak vám vieme s istotou povedať, že sa to dá. Mnohé z vás to už dokázali a nevedia si vynachváliť.


Držíme palce.

Súvisí to s obsahom rozpustených minerálnych látok. Voda s nízkym obsahom minerálov sa hodí k rybám, s mäsom sa lepšie snúbia tie s vyšším obsahom minerálov. Do úvahy musíme vziať aj sýtenie – zhruba tri štvrtiny úspechu harmónie vody s jedlom totiž závisí od veľkosti bubliniek a ich trvania. Zále

„Svetový deň vody bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN. Od roku 1993 sa pripomína 22. marca každý rok. Témou tohtoročného Svetového dňa vody je „medzinárodná spolupráca“. Prístup k čistej vode je základom pre zdravý život. V roku 2030 bude 47% svetovej populácie žiť v oblastiach s nedostatkom vody!“

Ako a kedy vodu piť?

Podľa odborníkov by mala voda tvoriť minimálne 90 percent z celkového príjmu tekutín v priebehu dňa. U nás je podľa MUDr. Evy Beňovej pre každodenné pitie najvhodnejšia pramenitá voda, napr. Lucka, ktorá pramení v pohorí Považský Inovec. Hĺbka 250 metrov, v ktorej sa vrt nachádza, poskytuje ideálne podmienky na čerpanie pramenitej vody s jemnou mineralizáciou. Kvôli optimálnemu zloženiu a priesaku hornín sa však čerpá o sto metrov bližšie k povrchu, kde je pomer vápnika a horčíka 2:1 a pH mierne zásadité.

Pravidelná hydratácia organizmu je jednou zo základných podmienok na odstránenie závažných zdravotných problémov. Kvôli nedostatku vody sa z buniek nevylučujú jedovaté látky, bunky predčasne starnú a telo je náchylnejšie k chorobám. Preto sa odporúča piť čistú pramenitú vodu pätnásť minút až pol hodiny pred jedlom. Je to dobré nielen na vyčistenie úst, ale aj na optimálnu hydratáciu. Pohár mierne perlivej alebo neperlivej vody vyplaví väčšinu toxických látok nachádzajúcich sa v organizme, predovšetkým z obličiek, pečene a z čriev a uľahčí trávenie následne skonzumovanej potravy. Navyše zabráni pocitom smädu vo chvíli, keď je žalúdok zamestnaný trávením. Ak musíte, pri jedle popíjajte len malé dúšky. Tým sa vyhnete disharmónii, ktorú vyvoláva zapíjanie jedla väčším množstvom tekutín. Pozor tiež na teplotu vody. Voda s ľadom sa počas jedenia môže stať obzvlášť problematickou – najmä pre tých, ktorí trpia problémami s trávením, plynatosťou či opuchmi. Nielenže spôsobuje spomalenie tráviaceho procesu, ale u citlivejších jedincov môže vyvolať kŕče. Najväčšie množstvo tekutín by ste mali prijímať predpoludním, časť popopoludní, kedy lymfa vynáša z tela škodlivé látky – dôležité je však piť pravidelne počas celého dňa v malých dúškoch. Pred spaním si dajte pohár vody. Je to vraj najlepšia prevencia proti krvácaniu do mozgu a srdcovému infarktu, ku ktorým často dochádza práve počas spánku.

Liečivá voda len na liečenie, nie na bežné pitie

Z liečivých prameňov pochádzajú vody typické napríklad zvýšeným množstvom sulfátov a vápnika alebo bohaté na jód, na veľké množstvo soli a niektoré stopové prvky, či s vysokým obsahom hydrogén uhličitanov a alkalických zemín (vápnika, horčíka, chloridov a sodných iónov). Podľa množstva minerálnych látok a prvkov majú liečebné účinky na rôzne ochorenia a o ich konzumácii by sme sa mali poradiť so svojim lekárom.

Slovensko – vodná veľmoc

„Na Slovensku máme okolo 1 700 prameňov, takže si každý môže vybrať vodu, ktorá mu chutí a navyše nie je dezinfikovaná chlórom. Rozdiely sú však aj medzi samotnými balenými vodami, pretože každý zdroj, z ktorého voda pochádza, má jedinečné zloženie minerálnych látok a stopových prvkov. Do fliaš sa plní niekoľko druhov vôd, ktoré sa odlišujú svojím zložením, účinkom alebo chuťou. Rozčleňujeme ich na prírodné: minerálne, liečivé, pramenité a dojčenské vody.“
zdroj: copijeme.sk 

Ako sa vyznať v balených vodách?

1. veľmi slabo mineralizované s obsahom rozpustených pevných látok do 50 mg/l   (Nehodia sa na  každodenné pitie kvôli riziku narušenia minerálneho i vodného metabolizmu.)
2. slabo mineralizované s obsahom rozpustených pevných látok 50-500 mg/l    (Hodia sa na bežné pitie, pokiaľ nie sú umelo sýtené oxidom uhličitým.)
3. stredne mineralizované s obsahom rozpustených pevných látok 500-1 500 mg/l   (Prijaté množstvo by nemalo presiahnuť 0,5 l za deň.)
4. silno mineralizované s obsahom rozpustených pevných látok 1 500 mg/l až 5 g/l  (Môžu sa piť len výnimočne.)
5. veľmi silno mineralizované s obsahom rozpustených pevných látok nad 5 g/l  (Užívajú sa len pri terapeutických procedúrach alebo na spestrenie jedálnička vo veľmi malom množstve.)

( 200 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)