Rozprávame sa s Mudr. Evou Beňovou, matkou a pediatričkou s 35 ročnou praxou. Ženou, ktorej láska k deťom sa stala jej napľňajúcou súčasťou.


Dostatočný pitný režim je dôležitý v každom veku. Seniori, ktorí čelia značnému prirodzenému úbytku tekutín v organizme, sú však na zmeny vodného hospodárenia v tele zvlášť citliví. Dopĺňaniu vody by preto mali venovať zvýšenú pozornosť.


Dehydratácia prichádza ľahšie

Zdravý a funkčný organizmus je bytostne naviazaný na rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Práve starší ľudia však s dodržiavaním pitného režimu mávajú z rôznych dôvodov problém. Reflex smädu je totiž u seniorov, podobne ako u detí, znížený. Čím je človek starší, tým je pocit smädu nižší a riziko dehydratácie preto vyššie. Jej následky pritom môžu byť pre starobou oslabené telo vážne.

Podiel vody v organizme staršieho človeka prirodzene klesá, o to dôležitejšie je jej dopĺňanie. Seniori menej pociťujú smäd, menej sa potia a tým sa ľahšie prehrejú. Srdce a celý krvný obeh však už nie sú také silné a vo vyššom veku môže nedostatočné zavodnenie tela zahustením krvi spôsobiť napríklad embóliu či trombózu. 

MUDr. Gabriela Miškejeová

Odborníci uvádzajú aj mnoho prípadov z praxe, kedy lekári najmä u starších ľudí zasahujú pri poruchách vedomia, kolapsových stavoch, zmätenosti, či podozreniach z cievnej príhody, ukáže sa však, že na vine je obyčajná dehydratácia. Po zavodnení organizmu sú pacienti našťastie zväčša rýchlo v poriadku. 

Pitný režim je potrebné sledovať

Seniori veľmi často pijú menej, než je potrebné. Môže za to najmä znížený pocit smädu a rokmi zakorenená mylná predstava, že napiť sa stačí až vtedy, keď smäd pocítia. Vo vyššom veku sa navyše môžu pridružiť i problémy s pamäťou či znížená mobilita, ktoré staršiemu človeku dôjsť si v pravidelných intervaloch po pohár vody bránia. Výnimkou nie je ani vedomé znižovanie príjmu tekutín s cieľom obmedziť návštevu toalety. Je to však chyba, ktorá môže mať pre starší organizmus nepríjemné následky.

Potreba tekutín pre telo seniora zodpovedá potrebe bežného dospelého človeka, teda asi 2,5 litra denne pre muža a 2 litre denne pre ženu. Asi pätinu z tohto množstva pritom pri správnej výžive prijmeme zo stravy, najmä polievok, šťavnatej zeleniny a ovocia.

MUDr. Eva Beňová

Pokiaľ na pitný režim staršieho človeka nemá kto dohliadať a existuje predpoklad, že senior sám na príjem tekutín pozabudne, dobrým riešením je zostaviť mu denný pitný plán, ktorý by mal presne dodržať. Pomôcť Vám môže napríklad fľaša dojčenskej vody Lucka s praktickou odmerkou priamo na obale, alebo krčah, na ktorý fixkou označíte presné časy a hladiny, ktoré je potrebné vypiť. Takéto „optické pitie“ je, mimochodom, vynikajúcim riešením nielen pre seniorov, ale kohokoľvek, kto má tendenciu pravidelné dopĺňanie tekutín zanedbávať.

Správny pitný režim po 60-tke

Ako v každom veku, aj v starobe je najideálnejšou tekutinou pre telo čistá pramenitá voda bez bubliniek, na každodennú konzumáciu nižšie mineralizovaná. Po 60-tke je okrem toho zvyčajne potrebné dopĺňať niektoré minerály, najmä vápnik, zinok, železo, či horčík. Popri doplnkoch výživy je možné tieto prvky získavať aj z vhodne zvolenej pramenitej vody. Lucka je s celkovým obsahom rozpustených látok 379 mg/l ohľaduplná ku vekom menej výkonným obličkám, no zároveň dodáva staršiemu organizmu dôležité minerály v ľahko spracovateľnej forme i množstve. Predstavuje tak ideálny základ pitného režimu, ktorý si senior občas v rozumnej miere môže spestriť aj minerálnymi vodami s vyšším obsahom rozpustených látok.

Optimálne je príjem tekutín počas dňa rovnomerne rozložiť, skôr do menších dávok a častejšie. Príjem veľkého množstva tekutín naraz – a to aj v prípade, ak takto chceme vykompenzovať predošlý „výpadok“ – by mohol byť pre orgány staršieho človeka nebezpečne zaťažujúci.  Odborníci odporúčajú piť mierne viac najmä ráno a dopoludňajších hodinách, kedy sa organizmus najviac očisťuje.

( 287 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)