MUDr. Mgr. Andrea Švrčková,športová lekárka. Pracovala na ortopédii, oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny a vyše desať rokov tiež slúžila v rýchlej záchrannej službe. Momentálne šéfuje Zdravotnej komisii v Slovenskom zväze ľadového hokeja.


K zdravému životnému štýlu patrí zdravé jedlo, dostatok spánku a šport. Rovnako dôležitý je ale aj pitný režim. Obzvlášť dôležitý je počas športovej aktivity. Pocit smädu je už totiž určitou informáciou tela o tom, že mu niečo chýba a treba sa snažiť, aby k tomu nedochádzalo. Pár dobrých rád vám dá MUDr. Andrea Švrčková.

„Množstvo potrebných tekutín je priamo úmerné intenzite tréningovej záťaže.”

Čo robíte pre svoje zdravie?

Rozumne jete, dobre spíte a športujete? Výborne! Ale viete, ako sa počas športovania správne zavlažovať? Čakanie na signál tela, že potrebuje tekutiny, môže skončiť nepríjemne. „Pocit smädu je informáciou tela o tom, že mu niečo chýba a treba sa snažiť tomu predchádzať,“ hovorí MUDr. Andrea Švrčková. Pocit smädu počas cvičenia znamená 2 % dehydratáciu, čím klesne výkon o 20 % a pre zníženú koncentráciu, koordináciu pohybov a únavu sa zvyšuje riziko úrazu.“ 7 % dehydratácia – úbytok 4 kg pri váhe 60 kg – sa už môže prejaviť závažnými príznakmi s kolapsom.

Z vody stvorení

Pri športe nás smädí, lebo sme najmä z vody. „Voda tvorí až polovicu tela, u vrcholových športovcov to môže byť až 75 %. Väčšina vody sa nachádza vo svaloch a tkanivách. Ku strate dochádza potením, dýchaním, vylučovaním a pri trávení,“ vysvetľuje lekárka, ktorá pozná fungovanie ľudského tela aj našu hokejovú elitu a budúce nádeje. Vysvetľuje im, že pri dehydratácii sa zahusťuje krv a srdce vynakladá väčšiu námahu pri zásobovaní kyslíkom a živinami. „Téme správneho pitia sa venujeme na každom sústredení pre 15-ročných aj dospelých,“ pritakáva lekárka. „Najmä mladí chlapci pitný režim podceňujú a musíme ich kontrolovať.“

Toaleta ako signál Podľa MUDr. Švrčkovej je pri športovaní dôležité to, čo pijeme aj kedy.

„Určite dávam prednosť vode s nízkou mineralizáciou bez bubliniek. Podľa náročnosti tréningu sa po jeho skončení môže pitný režim doplniť aj o iontové zmesi. Pol litra treba vypiť keď vstaneme, pol litra cestou do práce, pol litra pred obedom, po obede a nič nepokazíme ani dúškom vody pred spaním. Určite nie je vhodné celý deň piť málo a všetko sa snažiť dobehnúť pred spánkom,“ radí lekárka. Má aj praktickú pomôcku, ako nezabúdať na pitie – po každom odskočení na toaletu si dajte pohár vody.

Pri rannom štarte nesmie chýbať voda

„Často sa stretávam s tým, že športovci prídu na ranný tréning dehydrovaní, podcenia príjem tekutín po zobudení. Organizmus nie je pripravený na záťaž a je náchylný na úrazy,“ varuje. Každý, kto sa venuje športu, by mal vypiť 2 až 3 hodiny pred tréningom aspoň pol litra pramenitej nízkomineralizovanej vody. 20 minút pred tréningom si dať ešte 1 pohár a piť aj počas tréningu – ideálne každých 20 minút. Po ňom aj jednoduché, rýchlo vstrebateľné cukry na doplnenie svalového glykogénu.

„Verte neverte, ani niektorí vrcholoví športovci nevedia, ako správne piť. Samozrejme vodu…“

Zlaté pravidlo pre všetkých

Ako sa športy líšia náčiním alebo prostredím, líši sa aj pitný režim. Pre všetky športy platí, čo sme spomínali – piť pred tréningom, počas neho aj po ňom. Koľko? „Keď hráte šach, nepotrebujete piť toľko, ako hokejisti pri náročných tréningoch. Množstvo potrebných tekutín je priamo úmerné intenzite tréningu. Ak športujeme vonku, treba brať do úvahy aj teplotu vzduchu, vlhkosť a nadmorskú výšku. Čím je vyššia, tým viac vody treba, minimum sú však 3 litre pramenitej vody, a to aj v posilňovni, aj na lyžiarskom svahu.“

( 276 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)