Rozprávame sa s MUDr. Denisou Jaššovou.
MUDr. Denisa Jaššová je detská lekárka, a zároveň mama dvoch malých chlapcov, ktorá sa okrem práce na detskom a novorodeneckom oddelení zapája aj do šírenia osvety ohľadom detských chorôb. Niekoľko rokov aktívne odpovedala na otázky rodičov v online poradni (viac než 10 000 zodpovedaných otázok), čo ju neskôr inšpirovala aj na založenie instagramového profilu @pediatricka_denjas. Práve na Instagrame zaznamenala vysoký dopyt po informáciách od novodobých rodičov ohľadom zdravia a starostlivosti o deti. A vďaka tomu vznikli jej knihy Zdravé dieťa a (ne)Zdravé dieťa, ktoré si môžete zakúpiť TU mojedieta.eu.
Podľa výskumov až 95 % žien dojčiť môže, no nie každá dostane v úvode šestonedelia vhodné informácie, podporu a povzbudenie na to, aby sa dojčenie úspešne rozbehlo. V prvom rade by mala byť vždy kvalitná podpora dojčenia, pochopenie jeho fyziológie a pokus o jeho realizáciu, nakoľko benefity pre dieťa aj matku sú nezanedbateľné. Našťastie, už desiatky rokov, sú na trhu náhradné dojčenské formuly (v populácii zaužívanejšie pod názvom umelé mlieka), ktoré zastupujú výživu materským mliekom, ak dojčenie nie je možné alebo sa žena rozhodne, že dojčiť nebude. Bezpečná vzťahová väzba sa dá určite budovať aj láskavou starostlivosťou a prístupom k dieťaťu, nielen dojčením.
Ak už sa vám podarilo dojčenie naštartovať určite je dobré poznať okolnosti, ktoré môžu (ale nemusia) tento proces skomplikovať a najmä riešenia, ktoré proces prinavrátia do „starých dobrých koľají“. V článku preto prinášame prehľad najčastejších problémov, ktoré môžu na ceste dojčením nastať – a tiež rady, ako ich zvládnuť.

1. LAKTAČNÁ KRÍZA
Laktačná kríza nastáva najčastejšie okolo 3. a 6. týždňa či 3. a 6. mesiaca dieťaťa. Bábätko sa javí nespokojné, častejšie sa dožaduje prsníka (môže aj viac plakať) a vy môžete mať pocit, že máte málo mlieka.
Čo pomáha: časté prikladanie dieťatka, kontakt koža na kožu, váš pokoj a dostatok tekutín. Kríza zvyčajne trvá len pár dní. Ak bude dieťatko naozaj pôsobiť hladne, tak mu môžete ponúknuť mlieko, ktoré ste si zamrazili do mrazničky ale ani jednou dávkou dojčenského mlieka naozaj nič nepokazíte.
2. RAGÁDY (bolestivé bradavky a trhlinky)
Zlé prisatie, nesprávna technika dojčenia, ale aj nesprávna veľkosť nástavca na odsávačke môžu viesť k tvorbe bolestivých trhliniek na bradavkách. V úvode dojčenia potrápia nejednu mamičku, ale môžu sa vyskytovať kedykoľvek počas obdobia dojčenia (napríklad aj v čase, keď je dieťa na prsníku viac „na sucho“ pri raste zubov, pri ochorení…)
Čo pomáha: upravte techniku dojčenia (môžete osloviť pomoc laktačnej poradkyne), nechajte bradavky na vzduchu vyschnúť, používajte lanolínové krémy či hojivé náplasti, vyhýbajte sa mydlám a agresívnej hygiene.
Dobre vedieť: niekedy pri poranení bradavky môže prísť k infekcii a dôjde k zhoršovaniu stavu (prisatie je veľmi bolestivé a ragády sa nelepšia napriek vyššie spomenutým radám). V takomto prípade bude nutné bradavky natierať liečivou pastou (napríklad s účinnou látkou klotrimazol).
3. ZÁPAL PRSNÍKA (mastitída)
Prejavuje sa začervenaním, výraznou bolesťou a opuchom prsníka, zvýšenou teplotou a pocitom bolesti celého tela, nielen prsníkov. Najčastejšie vzniká pri upchatí mliekovodu alebo bakteriálnej infekcii v úvodných týždňoch dojčenia, ale môže vzniknúť aj kedykoľvek neskôr, keď je prsník menej vyprázdňovaný.
Čo pomáha: dojčite z postihnutého prsníka napriek bolesti alebo mlieko aspoň odsávajte (treba prsník vyprázdňovať), pred dojčením si na prsník aplikujte teplo po dojčení ho schlaďte. V prípade potreby si môžete dať od bolesti ibuprofénové lieky. Ak by sa pridali horúčky alebo celkové zhoršenie stavu, je potrebné navštíviť lekára – môže byť nutná ordinácia celkových antibiotík.
Dobre vedieť: zápal prsníka nie je pre dieťa nijako infekčný a nemôže sa nakaziť. Ak sa dieťa z daného prsníka odmieta dojčiť (môže byť zmenená chuť mlieka), je nutné mlieko odstriekať alebo odsať.
4. SPÁNKOVÁ DEPRIVÁCIA A VYČERPANIE

Časté nočné budenie, dojčenie a starostlivosť o dieťa môžu viesť k fyzickému aj psychickému vyčerpaniu.
Čo pomáha: ak to ide, oddýchnite si počas dňa, nebojte sa zapojiť partnera, je to aj jeho dieťa a vzťah sa najlepšie buduje tým, že spolu strávia aktívny čas, nemajte výčitky, že oddychujete – na to aby ste mohli nasýtiť potreby vášho dieťaťa, musia byť nasýtené aj vaše.
5. UPCHATÝ MLIEKOVOD
Príznaky upchatého mliekovodu sú: lokalizovaná tvrdá hrčka, ktorá môže na dotyk bolieť a okolitá pokožka môže byť začervenaná (ale nemusí).
Čo pomáha: časté dojčenie, teplý obklad pred dojčením. Vhodné je vyskúšať jemnú masáž postihnutého miesta. Masáž vykonávajte jemne, od bradavky smerom k paži. Upchatie mliekovodu môže viesť až k mastitíde, preto je vhodný proaktívny prístup. Pomôže aj zmena polohy dojčenia.
6. PRÍLIŠ SILNÝ SPÚŠŤACÍ REFLEX ALEBO NADMERNÁ TVORBA MLIEKA
Mlieko môže striekať silno a bábätko sa pri dojčení dusí alebo odtiahne.
Čo pomáha: pred dojčením si ručne odstriekajte trochu mlieka, dojčite v pololežiacej polohe, aby sa tok mlieka spomalil.
7. DOJČENSKÝ ŠTRAJK
Dieťatko, ktoré sa doteraz dojčilo pekne, sa zrazu začína od prsníka odťahovať, je na prsníku nespokojné, prehýba sa do luku či naťahuje bradavku. Častý je pri chorobe, raste zubov, pri príliš silnom toku mlieka, niekedy ho spustí aj začiatok používanie fľaše či cumlíka. Často ho zažívajú mamičky dojčiat vo veku 3 – 5 mesiacov, kedy dieťa zrazu začína viac vnímať a namiesto dojčenia sa obzerá po miestnosti, sleduje okolie.
Čo pomáha: ak je príčinou zvýšené vnímanie okolia, je vhodné dojčiť v polotemnom pokojnom prostredí (prípadne aj za využitia bieleho šumu či spievania dieťaťu), vyskúšať môžete dojčenie v spánku alebo tesne pred zobudením, častý kontakt koža na kožu, skúsiť rôzne polohy a byť trpezlivá. Niekedy pomôže aj skúsená laktačná poradkyňa.

Užitočné rady a zaujímavé informácie nájdete
aj v knihe od pani MUDr. Jaššovej,ktoré si môžete zakúpiť TU:
https://www.mojedieta.eu/