Poznáte hladinu dusičnanov a dusitanov vo vašej pitnej vode? V ľudskom tele tieto nebezpečné toxíny nepriaznivo ovplyvňujú schopnosť krvi transportovať kyslík do tkanív, navyše sa z nich môžu vytvárať karcinogénne a teratogénne látky. Dojčenskú vodu Lucka pred dusičnanmi a dusitanmi chráni hĺbka nepreniknuteľných skál, ochranné pásmo vodného zdroja samotného, ako aj ochranné pásmo blízkych piešťanských kúpeľov. Ona zas na oplátku pred škodlivými látkami ochráni vaše bábätko, ktoré je dusičnanmi a dusitanmi zvlášť ohrozené.
Ióny dusičnanov a dusitanov v prírode možno nájsť ako súčasť dusíkového cyklu. Neexistuje teda žiadna živá voda, ktorá by mala nulovú hodnotu týchto látok. V dôsledku znečistenia životného prostredia a používania umelých hnojív je však dnes ich koncentrácia v pôde na mnohých miestach veľmi vysoká a cez kontaminované potraviny i vodu sa dostávajú až do nášho tela. Pri nadmernej konzumácii zeleniny, ovocia či vody s vysokým obsahom dusičnanov a dusitanov z nich pritom v organizme môžu vznikať látky vedúce až k vážnym onkologickým ochoreniam, u tehotných mamičiek dokonca k ohrozeniu plodu.
Prečo sú také nebezpečné?
Absorbované dusitany v krvi oxidujú železnatý ión hemoglobínu Fe2+ a pevne sa s ním spájajú, vytvárajúc methemoglobín neschopný transportovať kyslík do tkanív. Organizmus sa síce do určitej miery dokáže obrániť a isté množstvo methemoglobínu sa v krvi nachádza aj u zdravého človeka, keď však jeho koncentrácia prekročí 10 %, porucha dopravy kyslíka v krvi začne mať aj vážne klinické následky.
Hemoglobín dojčených bábätiek je pritom v porovnaní so staršími deťmi a dospelými náchylnejší k tvorbe methemoglobínu. Novorodeniatka navyše v pomere k svojej váhe denne prijímajú oveľa väčšie množstvo vody. Výsledkom je, že rovnaká dávka dusitanov je pre dojčiatko oveľa nebezpečnejšia. Chráňte preto svoju ratolesť za každú cenu. Dajte si urobiť rozbor pitnej vody ešte pred narodením dieťaťa v ranej fáze tehotenstva, alebo sa spoľahnite na Lucku, ktorá hravo prekonáva tie najprísnejšie limity na obsah škodlivých látok. Na Slovensku sú povolené hladiny dusičnanov a dusitanov v dojčenskej vode a vo vode z vodovodu nasledujúce:
Limit pre dojčenskú vodu | Limit pre vodu z vodovodu | |
---|---|---|
Dusičnany | 10 mg/l | 50 mg/l |
Dusitany | 0,1 mg/l | 0,5 mg/l |
Aj pokiaľ pitná voda limitom vyhovuje, práve pri malých bábätkách treba mať na pamäti ešte jedno riziko. Množstvo dusičnanov a dusitanov vo vode sa totiž pri preváraní môže odparením vody koncentrovať. Aj v oblastiach, kde voda obsahuje nižšie než povolené množstvo dusičnanov, tak po dlhšom preváraní môže limit prekročiť a stať sa nebezpečnou. Odborníci preto odporúčajú na prípravu stravy pre dojčatá používať len vodu s obsahom dusičnanov nižším ako 10 mg/l.
Dojčenská voda Lucka vďaka výnimočnej prirodzenej čistote a zdroju s hĺbkou až 250 m vaše dieťatko chráni tými najnižšími hodnotami dusičnanov, dusitanov, ale aj chloridov, fluoridov a ďalších nežiaducich látok. V porovnaní s legislatívnymi limitmi Lucka obsahuje až trojnásobne menej dusičnanov (iba 3,52 mg/l) a viac než päťnásobne menej dusitanov (<0,02 mg/l). Dôverujte vodnému anjelovi!