Voda, základ života

Telo každého z nás tvorí viac ako z polovice voda. Spoločne s kyslíkom predstavuje táto životodarná tekutina to najdôležitejšie pre našu existenciu a zdravie. Poznajte jej silu a každý deň svojmu organizmu doprajte dostatok vody tej najvyššej kvality – robíte to pre seba.

Voda má mnohé unikátne vlastnosti, predovšetkým však výnimočnú schopnosť rozpúšťať látky. Tým umožňuje našim bunkám plne využiť cenné bielkoviny, tuky a sacharidy, ale aj minerály, vitamíny a iné chemické látky nenahraditeľné pre biologické procesy v ľudskom tele. Dostatočný prísun vody je preto základnou podmienkou zachovania psychického aj fyzického zdravia každého človeka. Dopĺňanie tekutín je pritom o to dôležitejšie, že telo (na rozdiel od tuku) nemá žiadnu skutočnú zásobáreň vody. Bez prísunu vody zvonka prosto dlhšie ako 3 dni nevydržíme.

„Pre správne fungovanie všetkých buniek, tkanív, orgánov i celých systémov je voda nepostrádateľná. Od dodávky kyslíka a živín, cez kompletnú látkovú premenu až po vylúčenie odpadových látok z tela, voda hrá v každom kroku nenahraditeľnú úlohu. Krv obsahuje viac ako 80 % vody a pokiaľ dôjde k jej zahusteniu, sú negatívne ovplyvnené rôzne systémy v tele. Pokožka a sliznice vysychajú a nemôžu správne vykonávať svoju bariérovú funkciu, objavujú sa ťažkosti s trávením, metabolizmom, vylučovaním, kĺbmi a tak ďalej.“  

MUDr. Barbora Zoboková, diabetologička

Voda, základ života

Vymenovať všetky funkcie, ktoré voda v organizme plní, je prakticky nemožné. Spomeňme však aspoň tie najdôležitejšie. Voda…

  • okysličuje a vyživuje – pomáha prenášať kyslík a nutrienty krvou ku všetkým bunkám v tele
  • pomáha absorbovať živiny z tráviaceho traktu a premieňať potravu na energiu
  • detoxikuje – podieľa sa na vylučovaní odpadových látok metabolizmu
  • zvlhčuje vzduch pri dýchaní a všetky sliznice (ústna dutina, nos, oko…)
  • mechanicky chráni životne dôležité orgány a kĺby pred otrasmi
  • pomocou potu udržuje stálu telesnú teplotu

Nesmierne dôležitá je voda aj pre správcu Vášho tela – mozog. Mozgové bunky potrebujú na svoje fungovanie až 2x viac energie ako iné bunky v tele a práve voda im túto energiu dodáva. Iba pri správnej hydratácii môžu mozgové kapacity fungovať naplno – reakčný čas, schopnosť rýchlo riešiť problémy a kreativita sú vtedy na vrchole. Následkom dehydratácie je, naopak, strata koncentrácie, únava až bolesti hlavy. Za občasným i chronickým pocitom vyčerpanosti tak môže byť úplne obyčajný nedostatok vody vo Vašom tele.  

Koľko piť?

Denne môžeme stratiť až 2,7 l vody. Miernu dehydratáciu pritom nemusíte postrehnúť – smäd je totiž jej relatívne neskorým signálom a nastupuje, až keď strata tekutín dosahuje približne 2 %. Už 5 % úbytok pritom spôsobuje malátnosť, únavu či bolesť hlavy a v tele nastáva hromadenie odpadových látok. Myslieť na pitný režim priebežne je preto veľmi dôležité.

Podľa oficiálnych odporúčaní EFSA (European Food Safety Authority) vychádzajúcich z mierneho európskeho podnebia a štandardného stupňa fyzickej záťaže by dospelá žena mala denne nahradiť asi 2 litre vody, muž 2,5 litra.

„Na čo najpresnejší výpočet potreby vody pre dospelého človeka môžete vychádzať z poučky 20 – 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti denne. V chladnejšom prostredí, pri sedavom zamestnaní, strave bohatej na zeleninu a chudobnej na presolené či presladené jedlá sa držte pri výpočte skôr dolnej hranice. Naopak, v horúčavách, pri športe či častej konzumácii nezdravých jedál treba zvoliť vyššiu východiskovú hodnotu a celkové odporúčané množstvo vody vtedy môže vystupovať až takmer ku trom litrom. Piť je veľmi dôležité najmä v doobedných hodinách.

MUDr. Eva Beňová

( 140 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)