„Dojčenská voda vyniká optimálnou nižšou mineralizáciou, neprechádza žiadnou chemickou úpravou a jej zdroj leží hlboko pod povrchom zeme v bezchybnej kvalite a zložení. Vzhľadom k nezrelosti detských obličiek je pre dojčatá čistá nesýtená dojčenská voda tou najvhodnejšou tekutinou.

MUDr. Eva Beňová, pediatrička s 35-ročnou praxou

Voda a telo Vášho dieťatka

Kým organizmus dospelého človeka je vodou tvorený z asi 50-60%, u novorodenca sa tento podiel šplhá až k 75 percentám. Čím je dieťa menšie, tým viac vody jeho telo obsahuje a aj jeho látková premena prebieha rýchlejšie. Organizmus dieťatka je preto na optimálny príjem tekutín naviazaný oveľa citlivejšie.

Pre dieťa do pol roka veku je ideálnou tekutinou materské mlieko, ktoré obsahuje viac ako 80% vody. V okamihu, keď svojej ratolesti predstavíte prvé nemliečne príkrmy, však je čas zoznámiť ho aj s vodou. Čistá neperlivá voda je jediným a ideálnym zdrojom zdravej hydratácie a pre deti je najkvalitnejšou voľbou voda dojčenská. Dojčenskú vodu odborníci odporúčajú aj na prípravu jedla pre deti, keďže garantovaná nezávadnosť takejto vody umožňuje dojčenskú stravu pripravovať i bez tepelnej úpravy.

„Dojčenská voda pochádza z podzemných zdrojov, podlieha prísnym pravidlám a je spoľahlivou zárukou kvality. Pri jej pití sa do ľudského organizmu nedostávajú zaťažujúce látky, ale naopak – pomáha dopĺňať dôležité minerály. Na rozdiel od vody z vodovodu má dojčenská voda prísnejšie limity aj pre obsah nebezpečných dusičnanov a dusitanov a nesmie byť chemicky dezinfikovaná, preto je jej čistota úplne prirodzená.

MUDr. Gabriela Miškejeová, pediatrička s viac ako 40 ročnou praxou

Zdravé pitie

Na zdraví našich detí nám záleží, preto veľkú časť našich aktivít venujeme edukácii rodičov a šíreniu osvety o správnom pitnom režime pre tých najmenších. Toto sú hlavné body, na ktoré by žiadny rodič nemal zabudnúť:

  • Pre deti je na pitie ideálna neochutená čistá pramenitá voda izbovej teploty – voda nezaťažená cukrami, „éčkami“, bublinkami ani farbivami.
  • Deti do 1,5 roka by mali prijať max. 150 ml iných tekutín ako čistej vody denne, staršie deti by mali prijať max. 3,5 dcl iných tekutín ako čistej vody denne.
  • Do pitného režimu sa nepočíta mlieko (kravské, kozie), kakao, ochutené sladené nápoje (kola, ľadový čaj), ani napr. kefír či acidofilné mlieko. Samozrejmosťou je nepodávanie kávy, alkoholu, či umelých, iontových a instatných nápojov deťom.
  • Nadmerný príjem umelých nápojov s obsahom rôznych látok totiž môže spôsobiť celý rad problémov, ktoré sa nemusia prejaviť okamžite, napr.: hyperaktivitu, prekyslenie organizmu, obezitu, zvýšenie hladiny cholesterolu, riziko vzniku zubného kazu a podobne.
  • Skúsenosti rodičov a pediatrov tiež dokazujú, že ak deti dostatočne dlho ochránite pred nezdravými sladenými nápojmi, budú brať čistú vodu ako samozrejmosť aj v staršom veku.

Koľko má vypiť?

Pitný režim každého dieťatka je individuálny a ovplyvnený nielen vekom, ale mnohými ďalšími faktormi, najmä telesnou hmotnosťou, zložením a množstvom stravy, telesnou aktivitou, zdravotným stavom a tiež teplotou a vlhkosťou prostredia a celkovým životným štýlom. Dojčatá svoj smäd navyše ešte nedokážu dať jednoznačne najavo, malé deti si ho v zápale hry často neuvedomia. Je preto dôležité im tekutiny v pravidelných intervaloch ponúkať aj bez vyzvania.

Podľa odporúčaní European Food Safety Authority z roku 2010 by mal adekvátny príjem vody v pitnom režime detí vyzerať nasledovne (orientačné hodnoty predpokladajú mierne podnebie, mierny stupeň fyzickej záťaže a priemerný príjem vody z potravy 20 %, množstvo vody prijaté z potravy v hodnotách zahrnuté nie je):

Riešia. A niekedy až príliš. Zdravé stravovanie nie je žiadna veda, v mori informácií sa dnes strácame. Nemali by sme byť otrokom toho, čo nám radia iní, ale skôr zapojiť vlastný rozum a čítať etikety. Vždy je čo zlepšovať, stravovanie tejto mladej generácie má svoje nedostatky. Málo ovocia, veľa rôznych snackov a sladených nápojov. Často preto, že im rodičia, ani škola nejdú dobrým príkladom.

vek dieťaťaodporúčané množstvo
6 – 12 mesiacov640-800 ml na deň
1 – 2 roky880-960 ml na deň
2 – 3 roky1 040 ml na deň
4 – 8 rokov1 280 ml na deň
chlapci: 9 – 13 rokov1 680 ml na deň
dievčatá: 9 – 13 rokov1 520 ml na deň
chlapci: nad 14 rokov2 000 ml na deň
dievčatá: nad 14 rokov1 600 ml na deň
( 194 zobrazení celkovo, 1 dnešných zobrazení)